Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Americké indexy dál posunují svá historická maxima.

23.12.2019 | 18:50 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,4 % na 28568,22 b.
Index S&P 500 +0,13 % na 3225,27 b.
Index Nasdaq Composite +0,27 % na 8949,478 b.

V úterní seanci před vánočními svátky americké indexy opět posunují historická maxima a index Dow Jones se pohybuje silnější o 0,4% a  širší S&P 500 obchoduje s přírůstkem 0,13%. Americké akciové trhy jsou zatím pozitivně naladěny podporovány dobrými daty z americké ekonomiky a tak opět pokořují  indexy svá historická maxima. Trhy v růstu podporuje i to, že americká ekonomika ve 3Q. oficiálně zrychlila na 2,1% a zlepšující se trend podtrhly i spotřebitelské výdaje, které meziměsíčně vzrostly o 0,4%.  K dobré náladě přispívá i samotný americký prezident Donald Trump, který v rámci obchodní dohody přišel s komentářem, že podpis první části dohody přijde již velmi brzy.  Samotná Čína se také zavázala, že sníží cla na více než 850 komodit dovážených z USA s platností od začátku příštího roku. Dobrou zprávou také je, že jednání mezi USA a Brazílií dopadlo dobře a prezident Trump potvrdil, že nezavede cla na tamější ocel a hliník, když těmito cly hrozil před několika dny.

Americký dolar na páru s eurem lehce oslabuje o 0,07% a dostává se k úrovni 1,1086 USD/EUR. Na dolar zatím nemá negativní dopad ani impeachment Donalda Trumpa a ani zisky akciových trhu, které odebírají z dolaru kapitál hledající bezpečné útočiště.

Americká ropa WTI zatím ztrácí  0,2% a dostává se k úrovni 60,5 USD/barel. WTI tak zřejmě klesá poté, co Kuvajt naznačil dohodu se Saúdy o obnovení produkce ropy podél hranice. Ropa se stále drží u vyšších úrovní a to vyhovuje akciím těžařských společností jako Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie posilují o necelých 7,9% a hned v závěsu se pohybují akcie Marathon Oil Corp. ( MRO ), které obchodují se ziskem 2,1%.  Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které zpevňují o více než 2,7% a také akcie jeho velkého konkurenta Halliburtona ( HAL ), jež přidávají na své tržní ceně více než 1,5%.

Pozornost investorů však dnes poutá těžební ropná společnost Apache Corporation ( APA ), která oznámila dohodu se společností Total o společném podniku s cílem prozkoumat a vyvinout blok  58 offshore Surinam. Podle podmínek dohody budou mít společnosti Apache a Total každý 50% pozici v bloku 58, který zahrnuje přibližně 1,4 mil. akrů. Samotný Apache Corporation ( APA ) bude provozovat první tři průzkumné vrty v bloku, včetně oblasti Maka Central – 1, a následně operátorství převede na francouzský Total.  Podle vyjádření společnosti Apache Corporation ( APA ) Surinam Blok 58 představuje jedinečnou příležitost pro velké množství ropných zdrojů a společnost potvrdila i přínos partnerství s francouzskou společností Total.  Akcie Apache Corporation ( APA ) se tak těší zvýšeného zájmu investorů a její akcie rostou o silných 15%.

Za zmínku stojí také akcie známého amerického výrobce letadel Boeing ( BA ), kterému se nezdařil zkušební let jejich kosmického CST -1 00 Starliner  a jedná se tak o další významný přešlap po katastrofickém scénáři s letadly 737 MAX. Na základě těchto událostí ředitel Boeingu Muilenburg rezignoval na svůj post a firma novým CEO jmenovala současného předsedu představenstva Davida Calhouna. Na tuto změnu akcie Boeing ( BA ) reagují růstem a posilují 2,8%.

Celkem slušně se dnes daří žlutému kovu, který přidává více než 0,4% a zlato se tak dostává k úrovni 1 484 USD/Troy. unci. Tato situace vyhovuje akciím těžařů zlata a tak největší kanadská těžařská společnost Barrick Gold Corp ( GOLD ) přidává na své tržní ceně 1,9% a konkurenční  akcie Newmont Gold Corp. ( NEM ) se posouvají výš o více než 2,1%. Za povšimnutí stojí také akcie Eldorado Gold. Corp. ( EGO ), které si připisují zisk více než 4,9%.

Index S&P 500 +0,13 % na 3225,27 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +0,7 % Utility -1 %
Průmysl +0,6 % Finanční sektor -0,3 %
Informační technologie +0,4 % Reality -0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Apache Corp (APA) +15 % CarMax (KMX) -3,8 %
ABIOMED (ABMD) +3,8 % Nielsen Holdings (NLSN) -2,5 %
Advanced Micro Devices (AMD) +3,0 % Assurant (AIZ) -2,2 %
TechnipFMC (FTI) +3,0 % Coty (COTY) -2,1 %
Western Digital Corp (WDC) +2,8 % Conagra Brands (CAG) -2,1 %

 

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.