Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Americké firmy těžící ropu z břidlic po rozhodnutí OPEC výrazně hedgují produkci ropy

05.12.2016 | 11:27 0 Komentářů

Po rozhodnutí OPEC se cena ropy zvýšila z úrovní 45 dolarů nad 52 dolarů za barel. Kromě růstu cen se změnil i tvar forwardové křivky, kdy se část křivky změnila ze stavu contango do backwardation.

Contango je stav, kdy kontrakty s pozdější splatností jsou dražší než ty předchozí. Backwardation je stav opačný, když budoucí kontrakty stojí méně a tento stav byl běžný při cenách ropy kolem 100 dolarů. Contango po celé délce křivky byl běžný po poklesu cen ropy ze 100 dolarů až do konce listopadu letošního roku.

Podle bank, obchodníků a brokerů je důvodem hedging ropných firem. Ty se zajišťují prodejem budoucích kontraktů proti poklesu cen ropy v příštích letech. Pokud by ceny ropy v příštích letech klesly pod 50 dolarů za barel, tak tyto firmy budou nadále prodávat ropu nad 50 dolarů za barel.

Takto výrazný hedging může indikovat, že ropné firmy v budoucím roce zvýší produkci ropy. Jinou indikací je rostoucí počet aktivních ropných vrtů v USA v posledních měsících. Vyšší produkcí ropy v USA dojde k omezení dopadu poklesu produkce kartelem OPEC v příštím roce.

Následující graf ukazuje vývoj forwardové křivky pro ropu WTI (oranžová k 2. prosinci a zelená k 28. listopadu).

Ačkoliv se celá křivka po rozhodnutí OPEC posunula výše, tak modrý obdélník ukazuje, jak se část křivka zploštila. To je způsobeno tím, že americké firmy hedgují produkci prodejem kontraktů v příštích dvou letech.

Ropa s dodáním v prosinci 2017 je nyní dražší než v červenci 2018.

Jinou metodou hedgingu je nákup PUT opcí, které garantují prodej za určitou cenu. Množství zobchodovaných PUT opcí den po rozhodnutí OPEC byl největší od roku 2012.

Jiným faktorem ovlivňující kontrakty s pozdější splatností jsou pochyby o implementaci dohody OPEC a její pokračování po uplynutí 6 měsíců. OPEC se s Ruskem dohodly na omezení produkce jen po omezenou dobu.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.