Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Americké firmy exportují ropu i přes 40 let starý zákaz

27.11.2014 | 12:44 0 Komentářů

Před čtyřiceti lety USA zavedly zákaz na export ropy. Některé společnosti ale našly způsob, jak tento zákaz obejít. Například nedávno Japonsko importovalo americkou ropu poprvé za čtyři roky, čímž může potenciálně snížit závislost na dodávkách z Blízkého východu.

Japonsko je závislé z 83% na dodávkách ropy z Blízkého východu, zatímco Jižní Korea je závislá až z 87 %. Minulý měsíc americké dodávky do Japonska činily 300 tis. barelů. Podle údajů převzatými agenturou Bloomberg se jedná o první dodávku od června roku 2010.

Aby těžařské firmy v USA mohly legálně exportovat, musí surovou ropu mírně upravit na ropný kondenzát. V roce 1975 Američané zavedli zákaz na export ropy v reakci na embargo uvalené arabskými státy. Nicméně jsou schválené jisté výjimky, jako je například export určitých dodávek do Kanady. Na druhé straně export zpracované ropy (benzín, diesel, aj.) zakázán není. Američtí politici jsou pod tlakem lobbystických skupin, které požadují zrušení zákazu exportu surové ropy (o důvodech proč zrušit zákaz více zde). Potenciální uvolnění obchodu s ropou by mohlo ceny ropy dále snížit. Vzhledem k tomu, že obchod se zpracovanou ropou již volný je, tak by tento efekt neměl být nijak velký.

Podle energetického analytika z konzultantské společnosti v Houstonu lze očekávat, že firmy v USA budou exportovat 300 tis. barelů kondenzátu denně do konce roku 2015. Kupříkladu Enterprise Products Partners oznámila možnost exportovat příští rok do Asie 300 tis. barelů kondenzátu měsíčně. Jižní Korea importovala za září a říjen 1,6 mil. barelů ropy z USA a Kanady.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.