Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Americké banky by nižší depozitní sazbu přenesly na vkladatele

25.11.2013 | 13:56 0 Komentářů

V případě snížení sazby na depozitní facilitě u Fedu varovaly některé americké banky, že by přenesly tento negativní efekt na svoje vkladatele. Lidé a firmy co mají vklady v bankách by tak za uložení peněz do banky možná musely ještě bance platit. Minutes amerického Fedu ukázaly, že s plánovaným omezením kvantitativního uvolňování se hledá exit strategie, jak by Fed mohl zmírnit negativní dopad tohoto kroku a snížení úroků, které Fed platí bankám za rezervy nad rámec povinných minimálních rezerv je jednou ze zvažovaných možností. Lídři dvou z pěti největších amerických bank sdělili, že snížení 0,25% úrokové sazby na dobrovolných rezervách ve výši 2,4 bilionu USD, které drží banky u Fedu, by je vedlo k přenesení nákladů na klienty. Přijímání depozit i s nulovou úrokovou vkladovou sazbou není pro banku beznákladové. Banky musí platit prémii v podobě několika bazických bodů v rámci amerického programu pojištění vkladů.

Objem dobrovolných rezerv okolo 2,5 bilionu USD se naakumuloval právě díky kvantititativnímu uvolňování, když Fed odkupuje z trhu měsíčně státní dluhopisy a MBS za 85 miliard USD. Dle Financial Times zhruba polovina rezerv u Fedu pochází od neamerických bank, které nemusí platit poplatky do programu pojištění vkladů. Jejich oblíbeným manévrem tak je, že si půjčí prostředky na peněžním trhu a za overnight sazbu je zaparkují u Fedu, čímž vydělávají miliony dolarů bez rizika. Snížení sazby na depozitní facilitě by tomuto zabránilo.

Dle slov jednoho nejmenovaného bankéře by nižší sazba na dobrovolné rezervy nezvýšila úvěrování středních a menších podniků. Z jejich strany jednoduše není po úvěrech taková poptávka a banky by tak hledaly rizikovější aktiva s vyšším výnosem. Dle zápisu ze zasedání FOMC vyplývá, že Fed si toho je samozřejmě vědom a spíše by tak šlo jen o signál, že se krátkodobé sazby na trhu budou pohybovat na nízkých úrovních. Členi FOMC diskutovali také snížení cílované míry nezaměstnanosti z 6,5 %, někteří členi se vyjádřili pro vyšší limit u tolerované inflace.

Zápornou sazbu na depozitní facilitě zvažuje také ECB a na tuto možnost je dle slov jejích představitelů již technicky připravena.

Zdroj: Financial Times, Fed

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.