Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Americké akciové trhy se pohybují v červeném teritoriu.

11.07.2018 | 19:34 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,66 % na 24754,56 b.
Index S&P 500 -0,53 % na 2779,14 b.
Index Nasdaq Composite -0,36 % na 7731,383 b.

Ve středeční seanci se americké akciové trhy pohybují v záporném poli a index Dow Jones je hubenější o 0,66% a S&P 500 ztrácí 0,53%.  Trhy jsou nervózní a značnou měrou se na tom podílí prohlášení amerického zmocněnce Roberta Lighthizera, že Spojené státy uvalí další cla na dovoz čínského zboží.  Tato cla vstoupí v platnost v září tohoto roku. Podle analytiků zavedení desetiprocentních cel na import čínských produktů do USA, jehož roční hodnota dosahuje 200 mld. dolarů je to jen další vyústění obchodního sporu mezi dvěma největšími obchodními velmocemi.  Čínská strana situaci považuje za nepřijatelnou a podle zdrojů naznačila stížnost u WTO. Cla na čínský dovoz   v  objemu 200 mld. dolarů postihnou podle agentury DPA cca polovinu veškerého vývozu z Číny do USA.  Podle analytiků Goldman Sachs tato cla nejvíce zasáhnou síťová zařízení, počítačové komponenty a také nábytek. V existujícím seznamu zboží zatím nejsou zmíněny mobilní telefony.

Dnes byly reportovány zásoby surové ropy, které podle EIA   za  minulý týden poklesly o 12,633 mil. barelů, když analytici předpokládali pokles o 3,875 mil. barelů.  I když zásoby poklesly více než  se čekalo, tak   cena lehké americké ropy, klesá o necelá 3% k úrovni 71,95 USD/barel.  K poklesu ceny přispívá Saúdská Arábie, která dle reportu zvýšila v červnu dodávky ropy na trh o 0,5 mil. barelů denně  a  výstup celého kartelu OPEC tak stoupl o 173 tis. barelů denně.  K poklesu ceny pomáhá také prohlášení ministra zahraničí USA, který sdělil, že USA  by mohly tolerovat určité množství exportů ropy z Iránu.  Podle   analytiků  by toto bylo v kontrastu nulové tolerance, kterou USA vůči exportu iránské ropy zastávaly. K poklesu přispívá také Libye, která obnovila vývoz ropy do zahraničí přes čtyři přístavy a před přerušením dodávek proudilo z Libye 800 tis.barelů denně.  Z výše zmíněných důvodů se dnes nedaří těžařským společnostem v sektoru černého zlata a tak akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z ropných věží v oceánu ztrácí více než 3,2% a také akcie společnosti  Marathon ( MRO ) obchodují níž o více než 2,2%. Pod tlakem se ocitají také akcie těžaře ropy a mědi Freeport McMorran ( FCX ), které si odepisují z hodnoty  necelých 4,8% a nedaří se také akciím těžaře ropy a plynu Chesapeake  Energy ( CHK ), které jsou v červeném o 3,2% a také se ztrátou obchodují akcie jedné z největších těžařských firem Exxon Mobile Corp. ( XOM ), které ztrácí 1,4% Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ) SLB ), které oslabují o 1,2% a konkurenční  akcie Halliburton ( HAL ) jsou také v červeném se ztrátou více než 1,8%.

Dnes se také nedaří žlutému kovu, který ztrácí 0,89% a zlato se pohybuje u úrovně 1243 USD/Troy. unci.  Z výše zmíněných důvodů se nedaří akciím největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold Corp. ( ABX ), které ztrácí necelých 3,4% a také  konkurenční společnost Randgold Resources ( GOLD ), kde akcie obchodují se ztrátou 3,3% a také akcie těžaře  Newmont  Mining  Corp. ( NEM ), které obchodují se ztrátou necelých  2,1%.  Naopak proti poklesu se postavily akcie těžaře Eldorado Gold Corp. ( EGO ),    které  se drží v kladných a posilují o necelých 1%.

Do červených čísel dnes nahlíží také akcie technologického   obra  Applu ( AAPL ), kde japonská komise pro spravedlivý obchod – FTC donutila Apple, aby upravil smlouvy o prodeji produktu iPhone na jednom z nejbohatších asijských trhů.  Doposud platné smlouvy byly podle FTC v rozporu s  antimonopolními  regulemi.  Akcie Applu  ( AAPL ) mírně korigují a ztrácí 1,1%.

Dobré výsledky za 2Q 2018 představila společnost Fastenal  ( FAST ),  která dosáhla zisku na akcii 0,74 USD, když analytici počítali se ziskem 0,66 USD  a  čisté prodeje za 2Q  činily 1,27 bilionů USD proti předpokladu 1,26 bilionů USD. Akcie Fastenalu ( FAST )   se dnes těší většímu zájmu investorů a přidávají  10%.

Index S&P 500 -0,53 % na 2779,14 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +0,4 % Energie -1,8 %
Finanční sektor -0,1 % Základní materiály -1,8 %
Reality -0,2 % Průmysl -1,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Fastenal (FAST) +10 % American Airlines Group (AAL) -7,3 %
Global Payments (GPN) +2,4 % Freeport-McMoRan (FCX) -4,8 %
Mohawk Industries (MHK) +2,0 % Hess Corp (HES) -4,1 %
Activision Blizzard (ATVI) +1,6 % Mosaic (MOS) -4,0 %
WW Grainger (GWW) +1,6 % Twenty-First Century Fox (FOX) -4,0 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.