Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Americké akciové trhy se pohybují v červeném teritoriu.

07.09.2017 | 19:50 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,17 % na 21769,86 b.
Index S&P 500 -0,07 % na 2463,73 b.
Index Nasdaq Composite +0,06 % na 6396,982 b.

Ve čtvrtek americké akciové trhy zatím mírně oslabují. Index Dow Jones oslabuje o 0,17% a širší S&P 500 ubírá nepatrných 0,07%. Spojené státy se postupně oklepávají z dopadu hurikánu Harvey, ale od Atlantiku se blíží další tři bouře, kde první z nich hurikán Irma by Spojeným státům mohl vystavit největší účet ve formě škod v jejich historii. V Atlantiku v druhém sledu zatím zesilují bouře José a Katia a na Floridě se všichni připravují na krizová opatření.  Dnes Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi v navazující konferenci na proběhlé měnově -politické zasedání projevil spíše jestřábí rétoriku a v jeho slovech nezaznělo přímé znepokojení ohledně výrazného posilování eura. Eurodolar na jeho komentář reagoval posílením a nyní se pohybuje na hladině 1,2 EUR/USD, což je proti včerejšímu závěru výše o 0,7%.   K oslabení dolaru přispěl také dnes v USA reportovaný počet nových žádostí o dávku v nezaměstnanosti, který v týdnu do 2. září stoupl o 62 000 na 298 000, když se čekal výsledek 245 000.  Na tuto situaci reaguje cena zlata, která na spotovém trhu roste o 1% až k úrovni 1347,5 USD/unci. Jedná se o nejvyšší úroveň od 8.září 2016.  Z této situace profitují akcie v těžebním sektoru zlata a tak akcie největšího kanadského těžaře Barrick Gold Corp ( ABX ) si připisují 1,65% a konkurenční Randgold Resouces ( GOLD ) obchoduje  se ziskem více než 3,3%. Za zmínku stojí také akcie společnosti Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které jsou silnější o necelá 2%.

Dnes byly také reportovány zásoby surové ropy podle EIA k 1. září  a ty dle reportu vzrostly o 4,58 mil. barelů, když analytici čekali růst o 4 mil. barelů. Tato situace nevyhovuje akciím těžařských společností a k tomu se přidává také blížící se uragán, který může na těžebních věžích napáchat značné škody. Z výše zmíněných důvodů oslabují akcie společnosti Transocean ( RIG ) více než 1,7% a také akciím Cabot Oil&Gas Corp., které si na začátku seance odepisovaly 3%, ale nyní svou ztrátu korigují na necelých  0,5%.

Nedaří se také bankovnímu sektoru, který reaguje na pokles amerických výnosů. Z těchto důvodů akcie jedné z největších amerických  bank Citigroup ( C ) odepisují více než 2% a konkurenční Bank of  America ( BAC ) obchoduje zatím se ztrátou více než 2%. Z investičních bank se také nedaří akciím  JP Morgan ( JPM ), které oslabují o 2% a také Morgan Stanley ( MS ), které ztrácí více než 2,3%.

Pod prodejním tlakem se dnes ocitají akcie italského výrobce sportovních a luxusních vozů Ferrari ( RACE ), když analytici Morgan Stanley dnes snížili akciím na doporučení „underweight“ z „overweight“. Doporučení zastavilo akcie v předchozím  růstu a dochází tak  k dočasnému  vybíraní zisků.  Akcie Ferrari ( RACE ) obchodují se ztrátou necelých 7%.

Naopak se daří akciím čínského internetového prodejce Alibaba ( BABA ), které posilují o více než 1,3% a investory potěšila zpráva, že čínská logistická společnost Best Logistics za kterou právě stojí Alibaba ( BABA ) se chystá ve druhé polovině září vstoupit na burzu v New Yorku. Společnost Best Logistics již zahájila IPO a chce upsat akcie v hodnotě 1 mld. USD., což by v tomto roce byl zatím největší úpis čínské firmy ve Spojených státech.

Index S&P 500 -0,07 % na 2463,73 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Zdravotní péče +1,2 % Finanční sektor -1,9 %
Reality +0,7 % Telekomunikace -1,3 %
Informační technologie +0,5 % Zbytná spotřeba -0,9 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
AbbVie (ABBV) +6,3 % Leggett & Platt (LEG) -6,8 %
Perrigo (PRGO) +5,3 % Everest Re Group (RE) -6,6 %
Bristol-Myers Squibb (BMY) +4,9 % Comcast Corp (CMCSA) -6,5 %
eBay (EBAY) +3,6 % XL Group (XL) -5,9 %
TripAdvisor (TRIP) +3,4 % Regeneron Pharmaceuticals (REGN) -5,3 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.