Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Americké akciové trhy rostou

14.11.2013 | 20:23 0 Komentářů

S&P +0,43%, DJIA +0,33%, Nasdaq +0,12%

Ostře sledovanou událostí dnešního dne, samozřejmě vedle probíhající výsledkové sezony, je představení budoucí guvernérky FEDu na půdě amerického Senátu. Přestože nástin a celkové vyznění odpovědí bylo známo již včera, jsou výroky Janet Yellenové podporou a akciové indexy tak dnes pravděpodobně opět pokoří historická maxima. Nastupující šéfka nejmocnější centrální banky světa prohlásila, že „budu ctít práci svých předchůdců a dosavadní monetární stimuly měly zásadní vliv na zlepšení ekonomiky. Nemám v plánu tuto politiku měnit, dokud nedosáhneme svého cíle a tím je stabilní ekonomický růst". Jen pro připomenutí, aktuální výše aktiv FEDu dosáhla díky kvantitativnímu uvolňování výše 4 bilionů dolarů. Někteří senátoři vyjádřili obavy, že nízké sazby a monetární stimuly vyhnaly akciové indexy do závratných výšin a položili Yellenové otázku, zda se nebojí přehřátí trhů a vzniku bubliny. Yellenová poukázala na tradiční tržní ukazatele v čele s PE, který nevykazuje míru, která by indikovala vytváření bubliny na akciovém trhu. Senátoři z bankovního výboru budou po dnešním slyšení hlasovat, zda J. Yellenová postoupí k hlasování o závěrečné konfirmaci do funkce guvernérky, jež provede celý senát.

Z jednotlivých sektorů se dnes nejvíce daří utilitám a základním materiálům. Naopak dolů jako jediný sektor míří technologie, které tíží prudký propad akcií Cisca (CSCO -12,23%) po špatných výsledcích a profit warningu.

Technologický sektor tak dnes drží nad vodou Apple (AAPL +1,5%) a také Amazon (AMZN +3,25%). Amazon dnes oznámil spuštění nové služby v oblasti cloud služeb tzv. Amazon Kinesis spočívající v ultra rychlém procesování vysokoobjemových dat, což uvítají především velcí zákazníci. Tato dobrá zpráva posílá cenu akcií na nová historická maxima. Naopak na letošní minima tato zpráva katapultuje přímého konkurenta v oblasti cloud služeb společnost Citrix Systems, Inc.(CTXS -5,3%), která je ze strany svých konkurentů pod těžkou palbou a bývalý velký hráč a inovátor této oblasti se pohybuje již dva roky v downtrendu.

Rychlý pohled na trh futures ukazuje růst drahých kovů (zlato +1,2%). Roste i plyn (NG +0,95%).

Martin Varecha, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.