Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Americké akciové trhy posilují.

26.06.2018 | 21:10 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,42 % na 24353,54 b.
Index S&P 500 +0,47 % na 2729,94 b.
Index Nasdaq Composite +0,61 % na 7577,962 b.

V úterní seanci americké akciové trhy  posilují a index Dow Jones přidává 0,42% a širší S&P 500 je také v kladných a přidává 0,47%.  Trhy jsou však stále  velmi    volatilní a to z možných dopadů obchodní války mezi  USA, Čínou a Evropou.  Evropská unie s největší  pravděpodobností   odpoví, pokud USA  zvýší  cla na dovoz automobilů z jejich členských zemí.  K nejistotě na trzích přispívá také Ministerstvo financí Spojených států, jež připravuje opatření, která by zabránila firmám s nejméně 25% čínskou účastí kupovat americké podniky s průmyslově významnou technologií.  Tento krok tak představuje  další  vyústění obchodního konfliktu prezidenta Donalda Trumpa  s Čínou.  Dnes byla reportována také Spotřebitelská důvěra v USA, která v červnu nečekaně poklesla na 126,4, když analytici předpokládali hodnotu 128. Investory dnes také potěšil Index výrobní aktivity richmondského  Fedu, který dopadl nad očekávání  s reportovanou hodnotou 20, když očekávání trhu bylo 15.  Na tyto zprávy reaguje dolar, který na páru s eurem je silnější dnes o 0,5% a dostává se k hodnotě 1,1644 USD/EUR.   

Dnes je v centru pozornosti  lehká ropa WTI, která přidává 3,47% a dostává se k hodnotě 70,53 USD/barel. I když byla produkce ropy   kartelem OPEC ve Vídni dohodnuta na úroveň 1 mil. barelů denně navíc od současné produkce, tak podle analytiků ropný trh zůstane do konce roku napjaty a to zejména kvůli neočekávaným výpadkům těžby ve Venezuele, Angole, Líbyi a Nigérii. Americké sankce na Irán by mohly také omezit exporty iránské ropy v řádu stovek tisíc barelů. Z růstu ceny černého zlata dnes profitují akcie těžařských společností, jako například společnost Transocean ( RIG ), která těží ropu především z ropných věží v oceánu a její akcie obchodují silnější o necelé 2,2% a také Marathon Oil Corp. ( MRO ) s nárůstem 1,9%. Více než 2,6% přidávají akcie těžaře ropy a mědi Freeport McMorran ( FCX ) a také akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ), které se pohybují výš o více než 2,9%. Za zmínku stojí také jedné z největších těžařských společností Exxon Mobil Corp. ( XOM ), které se posovají výš o 1,6%.

Pozornosti investorů se dnes těší akcie amerického průmyslového konglomerátu General Electric ( GE ), které dnes oznámilo, že v období 2 – 3 let plánuje prodej divize zdravotní péče a podílu v Baker Hughes, kteráje předním světovým dodavatelem zařízení pro těžbu ropy a zemního plynu. GE tak zkoncentruje své operace na sektory letectví a energetiky, včetně OZE.  Vedení společnosti se bude snažit o zeštíhlení celého konglomerátu  s cílem posílit jeho pozici. Podle analytiků prodej zmíněných aktiv by mohl přinášet profit nejen samotné GE, ale také pro celé dotčené sektory. Akcie General Electric ( GE )  na situaci reagují silným růstem o více než 8,5%. Investorům ani příliš nevadí to, že dnes budou akcie GE oficiálně vyřazeny z indexu Dow Jones Industrial Average,  jehož součástí byly nepřetržitě od roku 1907. V indexu je tak nahradí společnost Walgreens Boots.

Naopak se dnes nedaří žlutému kovu, který dnes ztrácí 0,52% a dostává se k hodnotě 1258 USd/Troy. unci. Nedaří se tak  akciím v těžebním sektoru zlata a z výše zmíněných důvodů necelé 1% ztrácí akcie největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold Corp. ( ABX ) a také konkurenční akcie společnosti Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které ztrácí také necelé 1%.  Proti poklesu ceny zlata se dnes vzepřely akcie těžaře Randgold Resources ( GOLD ), které přidávají více než 1%

Za zmínku dnes stojí také akcie společnosti Harley-Davidson ( HOG ), které ze začátku seance ztrácely více než 2,5%, ale nyní  již ztrácí jen 0,1%. Vedení společnosti naznačilo, že kvůli americkým a  odvetným akcích jiných zemí na USA s dopadem na samotnou firmu, přesunou svou výrobu mimo USA, směrem do továren v Brazílii Ásii. Donald Trump v reakci na to pohrozil společnosti možností sankcí, která by následovala po přesunutí výroby mimo USA.

Index S&P 500 +0,47 % na 2729,94 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1,7 % Telekomunikace -0,5 %
Zbytná spotřeba +0,9 % Nezbytná spotřeba -0,2 %
Reality +0,8 % Zdravotní péče -0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
General Electric (GE) +8,5 % Incyte Corp (INCY) -6,8 %
Concho Resources (CXO) +5,0 % Nektar Therapeutics (NKTR) -2,4 %
Netflix (NFLX) +4,5 % Akamai Technologies (AKAM) -2,0 %
Lennar Corp (LEN) +4,4 % Intel Corp (INTC) -2,0 %
IHS Markit (INFO) +4,2 % Nielsen Holdings (NLSN) -2,0 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.