Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Americké akciové trhy otevřely obchodování v červených číslech.

06.03.2017 | 20:38 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,21 % na 20962,19 b.
Index S&P 500 -0,33 % na 2375,36 b.
Index Nasdaq Composite -0,38 % na 5848,393 b.

Na začátku obchodního týdne otevřely trhy v USA v záporném teritoriu. K růstu nepomáhá ani páteční projev šéfky Fedu v Chicagu  J. Yellenové, která uvedla, že březnové zvýšení sazeb bude při současném vývoji makrodat pro trh již vhodné. Podle analytiků za pozornost stojí to,  že i přes výrazný nárůst sázek na březnový růst amerických sazeb se americkému dolaru nechce pod technickou úroveń 1,05 EUR/USD.  Tato  konstelace, která nahrává březnovému zvýšení sazeb ze strany FEDu a dolaru, který se pokouší atakovat výše zmíněnou úroveň 1,05 EUR/USD nevyhovuje ceně zlata, která oslabuje o -0,82% a dostává se k ceně 1226,4 USD/Troj.unce.

Z těchto důvodů se nedaří akciím v těžebním sektoru zlata, kde akcie největšího kanadského těžaře Barrick Gold Corporation ( ABX ) obchodují níž o -2,25%. Negativně zde působí na společnost zpráva z Tanzánie, kde vláda zakázala vývoz surových kovů ( před rafinací )  ze země, čímž chce podpořit především domácí zpracování. Zákaz se vztahuje i na vzácné kovy těžené Acacia Mining  ( dříve African  Barrick ), v níž má Barrick Gold vetšinový podíl cca 64%. Na celkové těžbě Barricku se Acacia podílí asi v objemu 8%.  Nedaří se také akciím konkurenčního těžaře Randgold Resources ( GOLD ), které obchodují slabší o -2,7% a také akcie těžaře  Eldorado Gold Corporation ( EGO ), jež ztrácejí více než -5%.

Korekcí dnes prochází akcie v bankovním sektoru. Za pozornost stojí akcie německé Deutsche Bank ( DB ),  která očekává vydání 687,5 mil. nových akcií tj. cca 50% současného počtu prostřednictvím práv, které získají současní akcionáři. Upisovací cena vychází přibližně na  11,65 EUR/akcii, což je o 35% níže, než byla páteční zavírací cena. Zpráva je pro banku velmi negativní a samotný management banky připustil, že kroky v předchozím nevedly ke zvýšení ziskovosti banky. Akcie listované na americké straně oslabují o necelých 3,8%. Nedaří se také akciím Citigroup ( C ), které si odepisují necelé -1%, dále akciím  Bank of  America ( BAC ), které ztrácí více než -1% a také akcií investiční banky JP Morgan Chase ( JPM ), které obchodují se ztrátou necelých -1,3%.

Pod zvýšený prodejní tlak se dnes dostávají akcie výrobce automobilů General Motors Corp. ( GM ), kde společnost potvrdila souhlas s prodejem Opelu francouzskému koncernu Peugeot SA za celkovou částku 2,2 mld. EUR. Po téměř 20 neziskových letech to GM vzdal a zbavil se tak veškerých aktiv. Poklesem prochází také akcie konkurenční společnosti Ford Motor Company ( F ), které ztrácejí více než -1%.

 Naopak proti celkovému poklesu se dnes vydal sektor Energií, který si připisuje 0,1%. Velmi slušně si vedou akcie Cabot Oil & Corp ( COG ), které obchodují silnější o 3,1% a také Southwestern Energy ( SWN ), jež si připisují 3,4%. Daří se také akciím výrobce streamových televizí Netflix ( NFLX ), které si připisuje 1,9%.

Index S&P 500 -0,33 % na 2375,36 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +0,1 % Finanční sektor -0,8 %
Utility 0 % Reality -0,5 %
Informační technologie -0,2 % Základní materiály -0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Range Resources Corp (RRC) +4,7 % Frontier Communications Corp (FTR) -5,2 %
Southwestern Energy (SWN) +3,4 % Kohl’s Corp (KSS) -5,1 %
Cabot Oil & Gas Corp (COG) +3,1 % Transocean (RIG) -4,9 %
Xerox Corp (XRX) +2,0 % American Airlines Group (AAL) -4,6 %
Netflix (NFLX) +1,9 % United Continental Holdings (UAL) -4,4 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.