Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Americké akciové trhy otevřely nový týden v záporu

09.02.2015 | 18:15 0 Komentářů

Nervozita z dalšího řeckého vývoje a dopadu na ostatní ekonomiky se dnes promítá také na zámořských trzích, které vstoupily do nového týdne v záporných hodnotách. Hlavní akciové indexy postupně ale posilují z denních minim a aktuálně ztrácejí od 0,1 do 0,3%.

Americké akcie mají za sebou nejlepší týden v roce, ve kterém se jim podařilo dohnat lednové ztráty, například index velkých podniků Dow Jones posílil téměř o 4%. Dnes je však také v zámoří vidět obezřetnější obchodování, když ostré výroky řeckého ministra financí z posledních dnů zvýšily nervozitu z dalšího vývoje v Řecku. S přispěním rostoucích cen ropy dnes posiluje především energetický sektor (+0,5%), mírné zisky přidávají také telekomunikační tituly, základní materiály a IT společnosti. Zbylých 6 sektorů ztrácí, nejvíce zdravotnický sektor a utility (-0,5%).

Na pozadí růstu cen ropy dnes ztrácejí letecké společnosti, Delta Airlines (DAL) klesá téměř o 3%, akcie American Airlines (AAL) v jednu chvíli padaly dokonce o 4%, když firma dnes snížila o jeden procentní bod výhled marže pro první čtvrtletí letošního roku. Naopak akcie maloobchodního řetězce J.C. Penney (JCP) se dnes dostaly nad hladinu 8 dolarů a posilují o více než 3%. Rostou také drahé kovy, zlato přidává 0,5% a stříbro více než 2%. Po pátečním posilování dolaru vůči euru o 1,4% se dnes tento měnový pár obchoduje kolem nuly na úrovni 1,13.

Tomáš Plundra, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.