Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Americké akciové trhy opět rostou.

31.01.2018 | 19:38 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,61 % na 26236,29 b.
Index S&P 500 +0,29 % na 2830,69 b.
Index Nasdaq Composite +0,42 % na 7433,24 b.

Ve středu americké akciové trhy po předchozím vybírání zisků nabírají opět severní směr a rostou. Index Dow Jones posiluje o 0,61% a širší S&P 500 je zatím silnější o 0,29%. Dnes také probíhá zasedání americké centrální banky FED, kde analytici a investoři budou netrpělivě čekat na  doprovodný komentář , který je sledován z pohledu možného přiostření  rétoriky s ohledem na posilující ekonomiku  a také nabízející se možnosti čtyř navýšení úrokových sazeb v letošním roce, přičemž trh předpokládá pravděpodobně trojí zvýšení. Lze také konstatovat, že toto zasedání je poslední pro dosluhující šéfku FED  Janet Yellen a již příští zasedání bude v režii nového šéfa Jerome Powella. Dnes byla také reportována data z amerického trhu práce a zaměstnanost podle ADP za leden stoupla o 234 000. Data byla výrazně nad odhad analytiků, který předpokládal nárůst jen o 185 000. V případě FEDu se zastáncům holubičího směru moc nebud líbit nízká inflace a zastáncům jestřábího směru zase nízká míra nezaměstnanosti. Podle analytiků slábnoucí dolar může umožnit FEDu zvednout sazby hned  na jaře.

Dnes byla také reportována změna stavu zásob surové ropy podle EIA, která ukázala růst o 6,8 mil. barelů proti očekávání analytiků,  kteří předpokládali nárůst jen o 0,8 mil. barelů. Lehká ropa WTI tak opustila  úroveň 65 USD/barel a nyní se pohybuje u hodnoty 64,40 USD/barel tj. ztrácí -0,22%. K většímu propadu WTI brání slabý dolar, který dnes proti euru ztrácí 0,2% a USD/EUR se pohybuje  u úrovně 1,2425. Produkce ropy v USA vystoupala  v listopadu podle EIA na hodnotu více než 10 mil.barelů denně a dosáhla tak nejvyšší úrovně za 47 let. Pokles ceny WTI nevyhovuje akciím v ropném těžařském sektoru a z těchto důvodů se nedaří společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu především z ropných věží v oceánu a její akcie ztrácí více než 1,5% a hned v závěsu je společnost Cabot Oil & Gas ( COG ), která těží ropu a plyn a její akcie obchodují se ztrátou 1,3%. Dnes silně ztrácí přírodní plyn a březnový kontrakt NAT GAS MAR18 oslabuje o 6,8%. Na tuto situaci reagují akcie těžaře plynu a ropy Chesapeake Energy ( CHK ) a akcie oslabují o -2,2%.  Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které ztrácí necelých 1,7%.

Na vlně dobrých výsledků se dnes vezou akcie výrobce letecké techniky Boeing ( BA ), když čistý zisk společnosti vzrostl meziročně na dvojnásobek na hodnotu 3,13 mld. USD. Společnost také zvýšila zisk na akcií, který byl 3,06 USD proti odhadu analytiků 2,9 USD/akcii. Pro tento rok očekává vedení růst obratu o 11% s tím, že na růstu se bude také podílet pozitivní dopad daňové reformy v USA. Akcie Boeing ( BA ) obchodují se ziskem více než 5,2%. .

Velmi dobře se dnes daří také akciím společnosti Xerox Corp. ( XRX ), kde podle zpráv japonský Fujifilm Holdings převezme většinový podíl ve společnosti XEROX. Toto převzetí Xeroxu se může označovat, jako konec nezávislosti pro stoupence amerického průmyslu 20. století. Podniky tohoto druhu tak bojují proti nízké poptávce po kopírkách v digitálním světě. Akcie Xerox Corp. ( XRX ) posilují o více než  6%. 

Index S&P 500 +0,29 % na 2830,69 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +1,7 % Zdravotní péče -0,9 %
Informační technologie +0,8 % Nezbytná spotřeba -0,1 %
Průmysl +0,8 % Základní materiály 0 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Electronic Arts (EA) +7,1 % Juniper Networks (JNPR) -9,6 %
Xerox Corp (XRX) +6,0 % Eli Lilly (LLY) -4,6 %
Advanced Micro Devices (AMD) +5,8 % Twenty-First Century Fox (FOXA) -4,2 %
Boeing (BA) +5,1 % Twenty-First Century Fox (FOX) -4,0 %
Digital Realty Trust (DLR) +4,6 % Best Buy (BBY) -4,0 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.