Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Americké akciové trhy mírně rostou.

20.06.2018 | 20:00 0 Komentářů

Index Dow Jones 0 % na 24699,52 b.
Index S&P 500 +0,37 % na 2772,7 b.
Index Nasdaq Composite +0,96 % na 7799,69 b.

Ve středeční seanci americké akciové trhy mírně rostou, když  index  Dow Jones se zatím drží v poblíž 0  a širší S&P 500 je silnější o 0,37% a také Nasdaq Composit je v kladných číslech silnější o 0,96%. Investoři jsou zatím opatrní a na trhu je cítit strach z možných obchodních válek a k tomu přispívají holubičí  komentáře prezidenta ECB  Draghiho, které v předchozím posunuly USD/EUR k hranici 1,15. Dnes má euro na páru s dolarem mírnou převahu a posiluje o 0,02% k úrovni 1,1592 USD/EUR. V centru dění je  ropa a agentura EIA reportovala zásoby ropy v USA, které  v uplynulém 24. týdnu letošního roku poklesly o silných 5,914 mil. barelů proti odhadu analytiků, kteří předpokládali pokles jen o 2,750 mil. barelů. Cena lehké WTI na situaci reaguje růstem a přidává necelé 1% k hodnotě 65,7 USD/barel. Podle zpráv před nadcházející schůzkou kartelu OPEC ve Vídni prosazují Rusko a Saúdská Arábie, aby OPEC a jeho spojenci od července výrazně zvýšili těžbu ropy, kde jako důvod uvádějí rostoucí poptávku a také tím nahradit výpadek zásobování   Venezuely a Libye. Několik členů kartelu OPEC včetně Iránu se staví proti tomuto návrhu rozhodnutí, ale zatím se zdá, že návrhy Iránu nebudou vyslyšeny a nepomůže ani utvořená mini aliance s již kolabující Venezuelou. Akcie těžařských společností se v reakci na situaci mírně posunují výš, ale většímu zhodnocení je zřejmě brzdou silnější dolar. Necelých 1,2% procenta si připisují akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake ( CHK ) a také konkurenční akcie  Marathon Oil Corp. ( MRO ) s nárůstem o více než 1,5%. Dnes se také nedaří akciím výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které ztrácí 0,4% a také jeho konkurent Halliburton ( HAL ) oslabuje o necelé 1%.

Bohužel se dnes příliš nedaří akciím kavárenského řetězce Starbucks Corporation ( SBUX ), který informoval, že uzavře v USA celkem 150 měně prosperujících poboček, když firma čelí sílící konkurenci sítí Mc Donalds a Dunkin Donuts. Starbucks také nepotěšil akcionáře a v předchozím dni varoval, že očekává ve 3Q růst globálních tržeb až o 1%, když původní prognóza byl vzestup o 2,9%. Akcie Starbucksu ( SBUX ) na tyto informace reagují negativně a oslabují o více než 9,9%.

Ztrácí také akcie společnosti FedEx  Corp. ( FDX ), kde společnost ve 4Q FY reportovala očištěný zisk na akcii 5,91 USD, kde odhad analytiků byl 5,69 USD. Přijmy společnosti tak zaostaly za odhady a akcie obchodují se ztrátou více než 2%.

V červených číslech se dnes pohybují akcie známé společnosti General Elektric ( GE ) -0,6%, které po více než sto letech opustí své místo v americkém akciovém indexu Dow Jones Industrial Average a od příštího úterý ho nahradí akcie řetězce lékáren Walgreens Boots Alliance.

Na růstové vlně se dnes nesou akcie Twenty-First Century Fox ( FOX ), kde společnost Disney navýšila svou nabídku na odkup aktiv na 38 USD/akcii. Vedení Twenty-First Century Fox již prohlásilo, že považuje aktuální nabídku za výhodnější než je stávající nabídka společnosti Comcast a již byly také podniknuty kroky se společností Disney k úpravě dohody o fúzi.  Akcie Twenty-First Century Fox ( FOX ) se těší zájmu investorů a posilují o více než 7,4%.

Index S&P 500 +0,37 % na 2772,7 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +1 % Telekomunikace -1 %
Informační technologie +0,7 % Základní materiály -0,3 %
Zbytná spotřeba +0,7 % Finanční sektor 0 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Twenty-First Century Fox (FOXA) +7,4 % Starbucks Corp (SBUX) -9,9 %
Twenty-First Century Fox (FOX) +7,3 % Oracle Corp (ORCL) -7,4 %
Apache Corp (APA) +4,9 % Hewlett Packard Enterprise (HPE) -3,9 %
Walgreens Boots Alliance (WBA) +4,8 % Brown-Forman Corp (BF/B) -2,5 %
ANSYS (ANSS) +3,8 % Chubb (CB) -1,8 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.