Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Americké akciové indexy se pohybují v růstovém pásmu.

04.09.2019 | 18:59 0 Komentářů

ndex Dow Jones +0,82 % na 26331,17 b.
Index S&P 500 +0,93 % na 2933,19 b.
Index Nasdaq Composite +1,09 % na 7960,139 b.

Ve středeční seanci americké akciové indexy posilují a index Dow Jones přidává 0,82% a širší S&P 500 se také pohybuje silnější   o  0,93%.  Obchodování  na akciovém trhu je dnes ze strany investorů doprovázeno poptávkou po riziku, kterou v zásadě podporují  3 zdroje. Hongkong, Brexit a FED.  Samotné asijské trhy podpořila zpráva, že se správkyně Hongkongu chystá stáhnout problematický zákon o vydávání lidí do Číny. Celkové zklidnění situace by podle analytiků mohlo usnadnit obchodní jednání  Číny a USA.  Druhým zdrojem je měnová politika, kdy včerejší slabá čísla z amerického výrobního sektoru akcie zatlačila dolů, ale podle očekávání následuje kompenzace v podobě důvěry v podporu FEDu. Ostře sledovaný index aktivity v americkém výrobním sektoru se propadl až pod neutrální hladinu 50 bodů   a  ukazuje na to, že nejen aktivita zpomaluje jako dosud, ale nyní již klesá.  Posledním podpůrným faktorem je, že britská Konzervativní strana včera přišla o většinu ve Sněmovně, která si tak prosadila na dnešek hlasování o zákonu ukládající vládě žádat o odložení Brexitu, pokud by parlament neschválil dohodu ani Brexit bez dohody. Dolar v reakci na tyto zprávy na páru s eurem ztrácí 0,49% a dostává se tak k úrovni 1,1026 USD/EUR.

V centru dění  je dnes také ropa, která v předchozí seanci s posilujícím dolarem silně klesla, když dolů ji tlačil také růst produkce Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC a Ruska a také vleklý obchodní spor mezi Čínou a USA. V dnešní seanci ropa těží z oslabujícího dolaru na páru s eurem a lehká ropa WTI si dnes připisuje růst více než 4% a dostává se tak lehce nad úroveň 56,1 USD/barel.  Z dnešního růstu černého zlata tak profitují především akcie těžařských společností, jako například akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu obchodují silnější o více než 4% a hned v závěsu se drží akcie  Apache Corporation ( APA ), které posilují o 2,6% a také akcie  Marathon Oil Corp. ( MRO  ), které obchodují silnější o více než 1,9% a podobně si vedou akcie světově obchodované ropné společnosti Exxon Mobil Corp. ( XOM ), které zpevňují o více než 1,1%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které rostou o 2% a také akcie jeho konkurenta Halliburtonu ( HAL ) se pohybují silnější o  1%. Dnes se také daří akciím těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ), které obchodují se ziskem necelých 4,4%.

Oslabující dolar dnes pomáhá také akciím v těžebním sektoru různých kovů. Cena 3 měsíčních kontraktů na měď klesla ve včerejším obchodování na nejnižší hodnotu od poloviny roku 2012 a to kvůli silnějšímu dolaru a obchodním válkám USA vs. Čína, kde Čína zaujímá první místo ve spotřebě mědi. Cena kontraktu se tak dostala na 5 518 USD/tunu. Oslabující dolar proti euru tak dnes pomáhá akciím známého těžaře mědi a různých kovů  BHP Billiton, které posilují o více než 3,1% a také akcie konkurenta v těžbě mědi  Freeport McMorran ( FCX ), jež obchodují se ziskem 2,3%.

Bohužel dnes vydala varování známá společnost rychlého občerstvení Starbucks ( SBUX ), která informovala, že pravděpodobně nedosáhne na dřívější cíle, které byly stanoveny pro zisk v roce 2020. CFO společnosti Patrick Grismer sdělil, že firma se v příštím roce bude nacházet pod svým cílem 10% tempa růstu očištěného zisku od jednorázových faktorů. Akcie společnosti tak oslabují více než 1,4%.

Na růstové vlně se dnes vezou akcie General Elektric ( GE ) po kladném doporučení od analytiků Citigroup a akcie se tak dnes těší zájmu investorů a rostou o více než 5,4% a z technologického sektoru za pozornost stojí akcie známého výrobce čipů Micron Technology ( MU ), které také díky kladnému doporučení rostou o více než 4,8%

Index S&P 500 +0,93 % na 2933,19 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1,5 % Zdravotní péče -0,1 %
Informační technologie +1,4 % Utility +0,1 %
Komunikační služby +1,4 % Nezbytná spotřeba +0,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
PVH Corp (PVH) +7,9 % Tyson Foods (TSN) -5,7 %
IPG Photonics Corp (IPGP) +6,1 % Fortive Corp (FTV) -4,0 %
General Electric (GE) +5,4 % Incyte Corp (INCY) -3,0 %
Concho Resources (CXO) +4,9 % Vertex Pharmaceuticals (VRTX) -2,3 %
Micron Technology (MU) +4,8 % Microchip Technology (MCHP) -1,8 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.