Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Americké akcie ztrácí 2,4 %, červnový kontrakt na ropu odepisuje přes 40 %

21.04.2020 | 20:33 0 Komentářů

Index S&P 500 odepisuje 2,4 % na 2755,22 b. Index Dow Jones ztrácí 2,1 % na 23159 b. Nasdaq Composite odevzdává 2,4 % na 8352 b.

Americké akcie oslabují druhý den v řadě, index S&P 500 se obchoduje na úrovních z úvodu minulého týdne. V centru pozornosti stojí trh s ropou – červnový kontrakt se propadá o necelých 41 %. Ačkoliv energetické váhy mají poslední dobu jen malou váhu v indexu S&P 500, propad a problémy trhu s ropou můžou vytvořit řetězový efekt – nízké ceny ropy vedou k omezení investic do těžařských kapacit, zvyšují riziko bankrotu těžařů, což jsou důsledky ovlivňující i sektory průmyslu a financí.

Americký prezident Trump tak v úterý tweetnul, že své ministry energetiky a financí zaúkoloval tvorbou plánu na uvolnění prostředků aby „budoucnost těchto velmi důležitých společností a pracovních míst byla zajištěna dlouho do budoucna“. Spojené státy se nedávno staly největším světovým producentem ropy a dokonce americký export přesáhnul import, což dodává sílu zahraniční police USA.

„Trh s ropou vysílá silné varování, že k zotavení ekonomického růstu nemusí dojít tak rychle, jak by si někteří akcioví investoři přáli,“ napsal Tom Essaye ze Sevens Report a dodal: „Index S&P 500 započítává relativně rychlý návrat k normální ekonomice, zatímco setrvale nízké ceny ropy jdou proti tomuto předpokladu.

V centru pozornosti je také probíhající výsledková sezóna. IBM (IBM) po výsledkovém reportu a stažení celoročního výhledu stahuje ztráty na 3,5 %. Coca-Cola (KO) po výsledcích odepisuje 2,6 %. Naopak pojišťovna Travelers (TRV) sice ohlásila slabší výsledky, ovšem navýšila kvartální dividendu z 82 centů na 85 centů. Lockheed Martin (LMT; -2,1 %) překonal očekávání tržeb, ovšem snížil celoroční výhled kvůli nejistotě spojené s koronavirem.

 

Některé americké státy zahrnující Georgii, Jižní Karolínu, Tennessee a Texas se snaží dosáhnout uvolnění omezení kvůli šíření čínského koronaviru COVID-19.

Americký Senát by měl dnes hlasovat o rozšíření balíčku na podporu malým podnikům a nemocnicím na navýšení testování, Sněmovna by o něm měla hlasovat ve čtvrtek.

Podle agentury Reuters zprávy o kritické kondici severokorejského vůdce Kim Čong Una po kardiovaskulární operaci „zažehly obavy ohledně politické stability tajnůstkářského režimu“.

Zdroj: MarketWatch, Reuters

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.