Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Americké akcie zaznamenaly nejhorší týdenní ztrátu od loňského října

23.02.2009 | 11:32 0 Komentářů

Hlavní index uzavíral na 6 ½ letém minimu z obavy že vláda bude nucena znárodnit velké banky, nejistota přetrvala na trhu i poté co Bílý dům vydal jasné prohlášení že toto opatření podpoří bankovní systém. Širší index se ještě před zprávou propadl na dohled 12-letého minima. Mluvčí Bílého domu Robert Gibb na tiskové konferenci uvedl že administrace věří že regulace soukromých bank je tou pravou cestou dosažení stability finančního systému.

Po sdělení Bílého domu následovaly komentáře předsedy senátního bankovního výboru Christopherta Dodda jenž pro Bloomberg řekl že znárodnění některých bank bude po nějakou dobu nezbytné, je znepokojen a tato opatření nevítá. CNBC TV reportovala že ministerstvo financí poskytne podrobnosti o záchranném plánu bank administrace Bílého domu tento týden což nakonec zastavilo pád cen akcií. Kromě telekomunikací výrazně ztrácel sektor surovin, služeb a realit. Finanční sektor se vymanil z počátečního propadu po komentářích Bílého domu, týdenní ztráta byla nejhorší za více jak 10 let.

Hlavní index DJIA zakončil se ztrátou 1,34% na 7,365.67bodů. Dvacet čtyři komponentů uzavíralo v negativním teritoriu včele se Citigroup -22,3%, GM a GE. Širší index S&P 500 klesl o 1,14% na 770.05bodů zatímco technologický Nasdaq Composite index jen s malou 0,11% ztrátou na 1441.20 bodu. V průběhu týdne index blue chip smazal 6,2%, S&P 500 6,9% a rechnologický Nasdaq 6,1%.

Čtvrletní výsledky maloobchodníků neoslnily, většina z nich však předčila odhady trhu. Cena ropy klesla o 54centů na $38,94 za barel. Nejistota a úprk investorů z akciového trhu podpořila ceny komodit, resp drahých kovů. Aktivní únorový kontrakt na Comex vyskočil o $25,70 na $1,001.80 za trojskou unci, poprvé po roce nad magickou hranicí 1000 dolarů.

Makrodata trhu realit, spotřebitelské důvěry a HDP za 4Q pravděpodobně zahýbou trhy tento týden. Při nedostatku dnešních zpráv zaměří investoři pozornost na projev prezidenta Fedu Atlanty Lockharta o stavu ekonomiky na Floridě. Čtvrtletní výsledky mimo jiné ohlásí další maloobchodníci Home Depot, CPB, Macy, Kohl, LTD.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.