Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Americké akcie zakončily týden smíšeně, DJIA letos poprvé v černých číslech

15.06.2009 | 12:17 0 Komentářů

Wall Street předvedl další smíšený výkon v bouřlivém pátečním obchodování a dokázal udržet růstový trend. Hlavní a širší trh si připsaly skromné týdenní zisky, někteří investoři vybírali zisky před nastávající poklidnou letní sezónou. Americký akciový trh je na svém vrcholu a vyčkává.

Burza byla nakrátko narušena zhroucením tří serverů a musela zastavit obchodování s 240 akciemi včetně Bank of America, GE, XOM a dalšími. K makrodatům které vyšly a ovlivňovaly sentiment patřila červnová spotřebitelská důvěra která se podle průzkumu Reuters a Michiganské univerzity znovu zlepšila avšak zaostala za očekáváním. Dovozní ceny jenž mohou signalizovat inflační tlaky se v květnu zvedly o 1,3% zatímco vývozní přidaly 0,6%, v meziročním porovnání ceny dovozů klesaly o -17,6% a dovozů o -6,5%.

Jiné zprávy uvedly že ředitel Národní ekonomické rady Larry Summers prohlásil že Obamnova administrace připravena co nejdříve ukončit aktivity v soukromém sektoru. V projevu na Radě pro zahraniční vztahy v N.Y. Summers dodal že zásah byl nutný avšak je třeba hledat jiné cesty. Korporační zprávy přinesly akvizici Barclays Global Investors investiční společností Black Rock za $13,5 miliard čímž vznikne největší firma se správou aktiv na světě.

Hlavní Dow Jonesův index v pátek uzavíral se ziskem 0,32% na 8,779.26bodů. Osmnáct z 30 komponentů blue chips dokázalo posílit včele s Bank of America. Za celý týden si DJIA polepšil o 0,4% a zaznamenal první růst v tomto roce. Širší Standard & Poor´s 500 vzrostl o 0,14% na 946.21bodů, technologický Nasdaq Composite ztratil 0,19% a zakončil na 1858.80bodů. V průběhu týdne si širší index připsal 0,7% a technologie 0,5%.

Trh s dluhopisy držel jednoznačně kontrolu nad akciemi tento týden. Rostly obavy zda ministerstvo financí najde dostatek kupců pro financování propastného schodku a nebude muset lákat investory vyššími úrokovými sazbami. Rostoucí úrokové sazby by mohly zadusit oživení největší světové ekonomiky. Výnos 10-letého notes v průběhu týdne vzrostl o 8 bázických bodů na 3,79%.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.