Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Americké akcie váhají kolem nuly

12.10.2015 | 20:46 0 Komentářů

Americký trh do nového týdne vstupuje opatrným váháním kolem pátečního závěru.

Index Dow Jones Industrial Average +0,17 % na 17112,79 b.
Index S&P 500 -0,04 % na 2014,04 b.
Index Nasdaq Composite +0,1 % na 4835,194 b.

Index S&P 500 si v minulém týdnu připsal 3,26 %, zaznamenal tak nejúspěšnější týden v tomto roce. Dnes trhy vyčkávají pokračování výsledkové sezóny za třetí kvartál, ve kterém by měly společnosti podle projekcí analytiků zaznamenat více než 5% pokles zisků.

Čekání na FED

Oči investorů se také upírají na americké centrální bankéře. Stanley Fischer, zástupce předsedkyně FOMC, v neděli na výročním setkání Mezinárodního měnového fondu řekl, že americká ekonomika natolik silná, aby zvládla zvednutí sazeb do konce roku. Dennis Lockhart z atlantského FEDu v pondělí skupině ekonomů řekl, že podporuje zvýšení sazeb v letošním roce. Charles Evans z chicagského FEDu zopakoval, že pozdější zvýšení sazeb mu přijde jako nejlepší cesta vzhledem ke stagnující inflaci. Podle něj se vliv poklesu cen energií a silnějšího dolaru přestane projevovat až v polovině roku 2016, kdy by měla jádrová inflace začít stabilně stoupat.

Vývoj sektorů

Nejvýrazněji rostou utility (+0,9 %) a spotřební sektor (+0,4 %), naopak energetický sektor klesá o 1,6 % (ropa ztrácí 4,5 % poté, co OPEC oznámil nejsilnější měsíční produkci od roku 2012) a materiály o 0,8 %.

Ukončení klinických testů hýbe akciemi farmaceutických firem

Farmaceutické společnosti stojí mezi nejslabšími i nejsilnějšími akciemi indexu S&P 500 kvůli společnosti Eli Lilly (LLY; -7,9 %), která oznámila, že nezávislá komise doporučila ukončení třetí fáze testů látky evacetrapib kvůli nedostatečné efektivnosti. Zatímco konkurenční Merck (MRK; -0,8 %) vymazává úvodní ztrátu, naopak akcie společností Regeneron Pharmaceuticals (REGN; 4,56 %) a Amgen (AMGN; +3 %) zareagovaly růstem.

Pokles cen ropy a nepříliš povzbudivý výhled chillského ministra těžby pro trh s mědí doléhají na producenty

Zmíněný pokles cen ropy doléhá na akcie společností Transocean (RIG; -6,5 %), Southwestern Energy (SWN; -6,3 %), Chesapeake Energy (CHK; -6 %). Dobré zprávy nepřichází ani pro producenty mědi, chilský ministr pro těžbu uvedl, že nízké ceny očekává i v roce 2016. Mírný růst by měl přinést až rok 2017 vzhledem ke slabě hodnocenému růstu Číny a přetrvávajícím zásobám tohoto průmyslového kovu. Akcie společnosti Freeport McMoRan (FCX), producenta mědi a zlata, tak odepisují 5 %.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.