Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Americké akcie se snaží navázat na včerejší obrat.

30.08.2017 | 20:04 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,2 % na 21910,13 b.
Index S&P 500 +0,55 % na 2459,74 b.
Index Nasdaq Composite +1,1 % na 6371,099 b.

Ve středeční obchodní seanci se americké akciové trhy snaží navázat na včerejší obrat a pohybují se zatím v zeleném teritoriu. Index Dow Jones si zatím připisuje 0,2% a širší S&P 500 přidává 0,55%.  V USA stále řeší problémy s hurikánem Harvey, které zatím  neustávají  a zaměstnávají mnoho záchranářských sborů v zemi. Celou situaci ještě zhoršuje napětí  po  situaci, kdy Severní  Korea v předchozím dni odpálila testovací  raketu směrem na východ přes území  Japonska.  Tento problém se aktuálně řeší na půdě OSN a většina zemí  Severní  Koreu nekompromisně kritizovala a na pořadu dne jsou také možná opatření   proti  severokorejskému režimu.  Investoři si však na zprávy tohoto druhu už zvykají  a pokud nejsou podpořeny slovními přestřelkami státníků, tak nemají delšího trvání.   Donald Trump je v současné době zaneprázdněn děním ve spojitosti s hurikánem Harvey a jeho prostor pro případné komentáře je tak omezen.

V USA byla dnes zveřejněna revize údajů o vývoji HDP v USA za 2Q. Tato revize vylepšila jeho růst z předběžných 2,6% na 3% v ročním vyjádření. Trh počítal s vylepšením jen na 2,7%, když v 1Q ekonomika rostla jen o 1,2%. Podle analytiků vylepšení údajů naznačuje, že dynamika růstu největší ekonomiky světa nabírá na síle.  Objevují se však komentáře, že zničující projevy hurikánu Harvey by mohly negativně ovlivnit vývoj ve 3Q. Dobrá zpráva přišla také od americké agentury ADP, kde soukromý sektor v USA vytvořil v srpnu 237 000 nových pracovních míst oproti 201 000 z července.  Na tyto údaje reagoval dolar, který posílil o 0,5% proti EUR k úrovni 1,1910. Zlato ustoupilo z předchozí rekordní úrovně 1327 USD/Troj. unce a nyní se drží na úrovni 1310 USD/Troj. unce.

Dnes agentura EIA zveřejnila zásoby surové ropy k 25.  srpnu, které poklesly o 5,392 mil. barelů, když trh očekával pokles jen o 1,750 mil. barelů. I když pokles  stavu zásob je větší přesto je trh opatrný a v reakci na bouří Harvey se nedaří akciím ropných společností a poskytovatelům ropných služeb. Cena WTI posiluje o nepatrných 0,06% a drží se u úrovně 46,50 USD/barel. Z výše zmíněných důvodů se nedaří akciím těžaře ropy především z oceánu společnosti Transocean ( RIG ), která ztrácí více než 2% a také se nedaří konkurenční Marathon Oil Corporation ( MRO ), jež si na začátku seance odepisovala více než 2%. Nedaří se také akciím těžaře ropy a mědi Freeport McMoran ( FCX ), jež ztrácí více než  2%. Většímu poklesu naopak odolávají akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ) –0,02%  a také velká těžařská společnost Exxon Mobil Corp. ( XOM ), která ztrácí jen 0,4%. Naopak se daří společnosti Abraxas  Petroleum ( AXAS ), která těží ze situace s hurikánam Harvey a připisuje si 1,2% .

Po předchozím poklesu se dnes v zelených číslech a v reakci na reportovaná data ocitá bankovní sektor. Akcie Citigroup ( C ) přidávají více než 1,2% a konkurenční Bank of America ( BAC ) obchoduje silnější o necelých 1,9%. Z investičních bank se daří Goldman Sachs ( GS ), kde akcie přidávají necelých 1,9% a také akcie JP Morgan Chase ( JPM ), jež si zatím  připisují necelé 0,9%.

Na růstové vlně se nesou akcie biotechnologické  společnosti Gilead Sciences ( GILD ). Která je známá především díky léčbě žloutenky. Investoři kladně hodnotí  předchozí rozhodnutí Gileadu o  nákupu společnosti Kite Pharma, která se zabývá vývojem léků na různé typy rakoviny. Celková částka transakce bude v objemu 11 mld. USD a odpovídá 180 dolarům na akcií.. Akcie Gilead Sciences  ( GILD ) si připisují více než 5,6%.  

Index S&P 500 +0,55 % na 2459,74 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +0,9 % Telekomunikace -0,5 %
Zbytná spotřeba +0,8 % Utility -0,2 %
Základní materiály +0,8 % Energie -0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Incyte Corp (INCY) +9,2 % H&R Block (HRB) -6,9 %
Gilead Sciences (GILD) +5,6 % Freeport-McMoRan (FCX) -2,1 %
Martin Marietta Materials (MLM) +5,5 % Helmerich & Payne (HP) -1,9 %
Vulcan Materials (VMC) +4,5 % Navient Corp (NAVI) -1,5 %
Analog Devices (ADI) +4,2 % Dominion Energy (D) -1,4 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.