Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Americké akcie se před klíčovým zasedáním FOMC drží mírně v plusu

16.12.2015 | 18:49 0 Komentářů

Zámořské akciové indexy se poslední minuty před zveřejněným výsledek očekávaného prosincového zasedání FEDu pohybují mírně v kladných hodnotách. Široký index S&P 500 a technologický Nasdaq aktuálně posilují o 0,3 %, bluechipový Dow Jones roste o 0,2 %. Ve 20:00 se dozvíme, zda centrální banka naplní tržní očekávání a zvýší po téměř 10 letech základní úrokové sazby.

Přes pondělní zakolísání v úvodu obchodování posilují US akcie třetí den v řadě a dostávají se tak těsně před klíčovým rozhodnutím o úrokových sazbách na hodnoty z úvodu letošního roku. Posledních 14 dní, které zbývají do konce letošního roku, tak v podstatě rozhodnou o celoroční výkonnosti hlavních akciových indexů v USA. Trhy téměř s jistotou očekávají, že FED dnes oznámí první zvýšení základních úrokových sazeb od června roku 2006, které drží na nule od roku 2009. Velmi sledovaný však bude následný komentář představitelů FOMC a výhled pro nadcházející roky. Obecně se očekává, že zvýšení sazeb bude zabaleno holubičím komentářem a ujištěním, že následné zvyšování bude skutečně pozvolné. Osobně se domnívám, že pokud FED trhy nezklame, tak budeme svědky solidní „Santa Claus“ rally v závěru roku. V případě, že FED růst sazeb znovu odloží, tak očekávám skutečně vysokou volatilitu s převažujícími poklesy trhů.

Ze zveřejněných dat dnes mile překvapila čísla z nemovitostního trhu, kde v listopadu rostla nad očekávání započatá výstavba i nová stavební povolení. Na druhé straně průmyslová výroba nepotěšila svým listopadovým propadem. V reakci na údaje o amerických zásobách ropy se znovu propadá cena černého zlata, WTI ztrácí 4,2 % a Brent klesá o 3 %. V návaznosti na pokles cen ropy ztrácí energetický sektor (-1,1 %). V záporných hodnotách se obchodují rovněž základní materiály (-0,5 %) a technologie (-0,1 %). Největší růst je dnes k vidění v případě síťových služeb (+2 %). Překvapivě se dnes daří také drahým kovům, stříbro posiluje o téměř 3 %, zlato přidává 1,3 %. Hit letošního filmové sezóny, snímek Star Wars, napomáhá k růstu akcií společnosti IMAX (+2,3 %). Na druhé straně gigant Apple ztrácí 1,3 %, když panují obavy ze slabší poptávky po nových mobilních telefonech iPhone.

Tomáš Plundra, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.