Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Americké akcie na 11-letém minimu

24.02.2009 | 11:28 0 Komentářů

Wall Street nedokázal udržet počáteční růst a panický výprodej znamenal nejnižší uzavírku od roku 1997. Medvědí sentiment který započal před týdnem v reakci na zprávu o znárodnění velkých bank pokračoval a plenil portfolia akcionářů. Opatření centrální banky Fedu, ministerstva financí a úřadu pro pojištění vkladů FDIC v úsilí odvrátit další krutý výprodej nezabralo.

K tomu aby rozptýlily možné spekulace vydaly úřady společné prohlášení. V něm uvedly že že ekonomika funguje lépe pokud nejsou finanční instituce řízeny státem, proto by měly v souladu s programem záchrany zůstat v soukromých rukou. Velké bankovní insituce mají podle regulátorů dostatek kapitálu. Vláda bude dohlížet na kapitálovou přiměřenost bank a dostatek likvidity potřebné k poskytování úvěrů, klíčového faktoru pro nastartování růstu hospodářství.

Hlavní Dow Jonesův index v pondělí ztratil 251bodů, 3,4% a zakončil na 7,114.78bodů, nejnižší hladině od května 1997. Dvacet sedm titulů zakončilo v negativním teritoriu kromě Bank of America (+3,2%), Citigroup (+9,7%) a GM. Širší index smazal 3,47% na 743.33bodů a je nejníže od dubna 1997. Technologický Nasdaq Composite klesl o 3,7% na tříměsíční minimum 1387.70bodu.

Americký prezident Barack Obama slíbil snížit deficit federálního rozpočtu do konce jeho funkčního období o polovinu a zdůraznil že je klíčové nést za výdajovou stránku odpovědnost.

Prezident Fedu Atlanty Dennis Lockhart uvedl v pondělí v Orlandu že výhled americké ekonomiky je příliš pesimistický ale období recese začíná i končí, je ale těžké určit začátek a konec cyklu. Nejtěžší období teprve přijde. On očekává hubené zotavení v roce 2009.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.