Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Americké akcie klesají

05.12.2013 | 21:03 0 Komentářů

S&P -0,53%, DJIA -0,46%, Nasdaq -0,31%

I přes relativně pozitivní makrodata se dnes americké akciové trhy zhruba hodinu před závěrečným gongem pohybují v červeném pásmu. Opět se tak opakuje situace, kdy pozitivní fundamentální zprávy mají negativní dopad na tržní sentiment. Zítřek, kdy se na nás žene sprška makrodat, bude velmi zajímavý. Poklesy zasáhly všechna odvětví bez výjimky. Nejvíce však sektory telekomunikací, financí a utilit.

Silný pokles dnes zaznamenává technologický gigant Microsoft (MSFT -2,8%), když investoři reagují na vyjádření dosavadního ředitele Fordu (F +0,72%) Alana Mullalyho, který odmítl převzít kormidlo jako CEO po odcházejícím Stevu Ballmerovi. Ačkoliv nejde o čistě překvapivou informaci, pokračující nejistota společně s novou vlnou spekulací o jménu nástupce vnesly do řad investorů nervozitu a ti pak posílají akcie níž. Intradenně akcie dokonce chvíli odepisovaly i více než 4%.

Řetězec supermarketů Safeway (SWY -3,9%) je jedním z největších dnešních propadlíků indexu S&P, protože jeden z jeho velkých institucionálních držitelů Jana Partner oznámil snižování svého akciového podílu na společnosti.

Proti trhu dnes jde Apple (AAPL +0,77%), když roste po oznámení značného pokroku ve spolupráci s China Mobile v nabízení datových služeb v síti 4. generace pro čínské zákazníky, kde se tak Applu otevírá trh s téměř 700 milony uživateli.

Na komoditním trhu je v návaznosti na report o poklesu amerických zásob plynu prudký růst ceny této suroviny. Cena kontraktu plynu (NG) se aktuálně vyšplhala o 4,1% výš na více než půlroční maxima. V sympatii s tímto pohybem se dnes daří těžařům uhlí. Roste například Arch Coal (ACI +3,73%) nebo Alpha Natural Resources (ANR +2,1%).

Martin Varecha, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.