Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Americká vláda chce větší kontrolu v Citigroup

23.02.2009 | 12:28 0 Komentářů

Americká vláda projednává zda znárodnit větší podíl v Citigroup sužovanou krizí a provést další opatření. Podle nedělního článku Wall Street Journal ze zdrojů osob obeznámených se situací chce mít stát pod kontrolou více jak 40% největší americké banky. Citigroup prý navrhla toto opatření sama avšak vedení banky se domnívá že kapitálová účast státu by neměla být vyšší než 25%.

Vláda pomohla Ctigroup v loňském roce kapitalizací za 48 miliard dolarů a nyní drží v bance 7,8% podíl. Rostou spekulace že Citigroup může být úplně znárodněna pokud se její finanční situace nezlepší. V pátek zahýval trhy předseda senátního bankovního výboru Christopher Dodd když uvedl že USA budou muset přechodně znárodnit některé banky.

Akcie Citi a Bank of America v jednu chvíli ztrácely více jak 20% z obavy že budou do programu záchrany zahrnuty. Dodd dále uvedl že Obamova administrace udělá všechny kroky aby se tomuto opatření vyhnula. Finační sektor v závěru obchodování kompenzoval ztráty poté co Bílý dům ujistil investory že stát soukromý bankovní sektor podpoří. Akcie Bank of America uzavíraly se ztrátou 3,56% na $3,79, zatímco Citigroup s -22,31% na $1,95.

WSJ rovněž reportoval že prezident a předseda představenstva Bank of America Kenneth Lewis byl předvolán generálním prokurátorem New York v kauze utajení informací při převzetí banky Merrill Lynch. Andrew Cuomo chce zjistit zda byli investoři klamáni hloubkou ztrát v Merrill Lynch a zda byly odtajněny detaily odměn zaměstnanců.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.