Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Americká vláda by mohla zprivatizovat agentury Fannie Mae a Freddie Mac

22.01.2019 | 17:01 0 Komentářů

Americká vláda by mohla zprivatizovat agentury Fannie Mae a Freddie Mac, které přešly plně pod státní kontrolu v letech finanční krize.


Opětovná privatizace agentur

Agentury Fannie Mae a Freddie Mac, které sehrály výraznou roli v příběhu finanční krize z let 2008 a 2009, by podle zpráv od zdrojů ze samotných agentur mohly v blízké budoucnosti přejít zpod kontroly vlády opět do stavu, ve kterém fungovaly před finanční krizí.

O privatizaci zmiňovaných entit se ministr financí Spojených států Steven Mnuchin zmiňuje již od listopadu roku 2016. „Nedává žádný smysl, aby agentury byly vlastněny vládou tak dlouhou dobu“ řekl Mnuchin již před více než dvěma roky. V posledních dnech/týdnech se o privatizaci Fannie Mae a Freddie Mac začalo opětovně hovořit.

Agentury byly převzety vládou v období finanční krize

Agentury vznikly ve snaze o podporu trhu s bydlením, kdy jejich funkcí bylo nakupovat a garantovat úvěry na sekundárním trhu. V letech finanční krize se spolu s problémy sub – prime nemovitostního trhu dostaly do velkých potíží a vláda musela obě agentury plně převzít. Celká suma vynaložená na jejich bail – out činila zhruba 200 miliard dolarů. Od té doby však americká vláda na převzetí agentur finančně benefitovala.

Akcie obou agentur dnes na OTC trhu posilují o cca 17 %.

 

Zdroj: Foxbusiness.com

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.