Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Americká hardwarová společnost AMD možná plánuje koupit konkurenčního výrobce čipů Xilinx

09.10.2020 | 12:00 0 Komentářů

Společnost AMD by v příštím týdnu mohla uzavřít dohodu o akvizici firmy Xilinx za 30 mld. USD. Pomůže jí to v průniku na trh s komponenty pro datová centra, který je nyní kontrolován hardwarovým gigantem Intel.

Akvizice za účelem průniku na nový trh

Společnost AMD je v pokročilé fázi diskuze o koupi firmy Xilinx. Tato akvizice by mohla být ohodnocena na 30 mld. USD a měla by být dohodnuta již příští týden. Zprávu původně poskytly pro The Wall Street Journal informované zdroje, které si však nepřejí být uvedeny.

Tato investice by AMD dala větší šanci proniknout na trh s komponenty pro datová centra, který je v současné době dominován společností Intel. Od roku 2014, kdy se vedení AMD ujala Lisa Su, se již firmě podařilo proti Intel snížit rozdíl v prodejích laptopů a procesorů do stolních počítačů. V oblasti cloudových komponent, kde čipy mohou mít hodnotu auta, však Intel již roky vytlačuje AMD na méně než 1 % tohoto trhu.

Koupí společnosti Xilinx by AMD následovala kroky jejího konkurenta Nvidia, který koupil Mellanox Technologies a je v procesu akvizice britské počítačové společnosti Arm. Firma Xilinx, která vyrábí programovatelné čipy pro bezdrátové sítě, by AMD umožnila prozkoumat nové trhy v době, kdy telekomunikační operátoři investují miliardy USD k vybudování páté generace sítí, neboli 5G.

Zájem AMD o Xilinx vysvětlují také zvyšující se zvyšující se nároky poskytovatelů cloudových služeb jako Amazon nebo Google. Tyto společnosti též vkládají vysoké investice do nových datových center, která budou schopna zvládnout vysoký růst poptávky po výpočetní síle zprostředkované skrze internet. Zároveň se snaží urychleně zdokonalit služby jako vyhledávání pomocí umělé inteligence a mnoho společností si pro tyto účely pokouší vyrobit vlastní hardware. Na výrobce čipů je tak tvořen větší tlak, aby svou nabídku dále inovovali.

Xilinx Inc.

Xilinx je kalifornská společnost, která se specializuje na výrobu programovatelných hradlových polí. Jedná se o čipy, jejichž unikátnost tkví v možnosti přizpůsobení jejich funkcí softwarem i po jejich instalaci na příslušné zařízení. Historicky byly čipy společnosti Xilinx používány v telekomunikačních přístrojích, ale dnes expandují právě do odvětví datových center, kde ulehčují zátěž způsobenou umělou inteligencí a urychlují procesy.

Dalším hlavním dodavatelem tohoto druhu čipů je Intel, který se v této oblasti pohybuje od roku 2015, kdy koupil společnost Altera.

V předburzovním obchodování akcie společnosti AMD na NASDAQ klesají o 0,21 % na 86,51 USD, akcie Xilinx rostou o 0,15 % na 105,99 USD a akcie Intel rostou o 1,33 % na 53,37 USD.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.