Středa 12. prosince. Svátek má Simona.

Americká ekonomika v éře předsednictví Janet Yellenové pohledem grafů

12.12.2017 | 18:37 0 Komentářů

Jak se vyvíjela největší ekonomika světa v období, kdy Radě guvernérů předsedala Janet Yellenová? To ukazuje několik zásadních grafů.

Americká ekonomika za éry Janet Yellenové

Jaké bylo období v současnosti odcházející předsedkyně Rady guvernérů Fedu v čele nejsledovanější finanční instituce světa? Tuto otázku v krátkosti shrnuje několik následujících grafů z dílny The Financial Times. Fed pod Yellenovou určoval měnovou politiku pro ekonomiku, která se z pomalého zotavování se z finanční krize dostala na přirozenou míru nezaměstnanosti (dle dat St. Louiského Fedu) a v současnosti roste tempem 2,5 % HDP meziročně. Přesto však tlak na dynamičtější vývoj mezd zůstává slabší, což se zákonitě projevuje do pomalejšího tempa růstu spotřebitelských cen. Janet Yellenová tak bude opouštět křeslo předsedkyně Rady guvernérů v době, kdy nejsledovanější centrální banka řeší zásadní problém. Očividné nenaplnění vztahu Phillipsovi křivky do reálných dat totiž výrazně ztěžuje pozici Fedu v tom, jakou rychlostí pokračovat ve zpřísňování měnové politiky největší ekonomiky světa.

Míra nezaměstnanosti

O tom, že míra nezaměstnanosti se ve Spojených státech nachází na dlouhodobě nízkých hodnotách nevypovídá jen klasický ukazatel, avšak také rozšířenější U – 6 ukazatel míry nezaměstnanosti. Ten totiž zahrnuje i osoby, které již hledání práce po delší době neúspěchů vzdali (v klasickém výpočtu míry nezaměstnanosti zahrnuti nejsou) a osoby zaměstnané na částečný úvazek. I míra U – 6 je v současnosti zpět na hodnotách z před finanční krize.

 

Ukazatel U – 6; Zdroj: The Financial Times

Akciový trh

Éra Janet Yellenové byla pozitivní pro akciový trh, k čemuž ve druhé polovině funkčního období předsedkyně výrazně pomohlo i zvolení Donalda Trumpa s jeho velkolepými sliby o fiskálních stimulech. Jak upozorňoval šéf Dallaského Fed Robert Kaplan, valuace amerického akciového trhu (měřeno Wilshire 5000) relativně vzhledem k velikosti ekonomiky (měřeno HDP) se dostala na stejné úrovně na jakých byla naposledy v letech před dot – com bubble, tedy v roce 1999 a na začátku roku 2000.

Valuace akciových společností vzhledem k velikosti ekonomiky; Zdroj: The Financial Times

Nemovitosti

I přes znatelný nárůst cen nemovitostí od splasknutí nemovitostní bubliny v roce 2007 nejsou rostoucí ceny nemovitostí pro Spojené státy takovým tématem jakým jsou pro mnoho států na stareém kontinentu. Jak ukazuje Case – Shiller index, nedosahují ceny nemovitostí úrovní, na jakých se pohybovaly z před finanční krizí.

 

Case – Shiller index cen nemovitostí; Zdroj: The Financial Times

Inflace

Jak již bylo zmiňováno výše, zůstává pro současné americké centrální bankéře pomalá dynamika současného inflačního vývoje tou nejklíčovější otázkou. I přes velmi nízkou míru nezaměstnanosti zůstává Fedem sledovaný Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (PCE) výrazně pod 2 %.

 

Jádrový index výdajů na osobní spotřebu PCE; Zdroj: The Financial Times

Mzdy

Pomalý růst spotřebitelských cen může mít jeden z hlavních důvodů v pomalém růstu mezd. Průměrná hodinová mzda se v posledních letech nevyvíjí tak, jak by se podle současných dat z trhu práce dalo očekávat.

 

Vývoj mediánové reálné mzdy ; Zdroj: The Financial Times

Posledním grafem, který byl magazínem The Financial Times zařazen do souhrnu let, ve kterých Radě guvernérů předsedala Janet Yellenová, je rozšiřující gap zaměstnanosti mezi tzv. red lines a blue lines. Prvním zajímavým bodem je vývoj míry zaměstnanosti od krize. Na rozdíl od míry nezaměstnanosti totiž míra zaměstnanosti zůstává nadále výrazně pod hodnotami z před krize. To může buď ukazovat na demografický vývoj, nebo to popírá domněnky o tom, že americký trh práce je tak silně napjatý, jak se obecně tvrdí. Toto je jedna z klíčových otázek pro budoucí měnovou politiku Fedu.

Druhou poznámkou je určení tzv. red lines a blue lines. Modrá křivka ukazuje míru zaměstnanosti ve státech, které volili Hilary Clintonovou, červené křivka posléze ve státech, kde zvítězil Donald Trump. Rozšíření gapu je z níže přiloženého grafu znatelné.

Vývoj míry zaměstnanosti; Zdroj: The Financial Times

Výše zmíněné grafy ukazují, že Janet Yellenová šéfovala Fedu v letech pro americkou ekonomiku veskrze pozitivních. Zůstává však několik zásadních bodů, které pro jejího nástupce budou výraznou výzvou. Tím nejzásadnějším se v současné chvíli zdá slabá dynamiky růstu mezd a inflace i přes velmi nízkou míru nezaměstnanosti.

 

Zdroj: The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.