Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Americká data o nezaměstnanosti klíčová pro forexový trh

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Po vysoké volatilitě v minulém týdnu vykazoval trh jistou stabilitu. To ovšem může být pouze dočasné, protože do konce tohoto týdne mají být zveřejněna data o nezaměstnanosti v USA. Budou-li tato data o nezaměstnanosti příznivější, než se očekávalo, může podle některých předpovědí Fed rozhodnout o omezení stimulů dříve, než bylo původně naznačováno.

Dvě nejdůležitější zprávy, které ovlivní vývoj trhu do konce týdne, budou bezesporu zpráva o zaměstnanosti (ADP) v USA a zpráva o pracovních místech (NFP), zveřejňovaná americkým ministerstvem práce.  Data, která by naznačovala předpoklady ke zlepšení vývoje na trhu, budou záminkou, kterou předseda Fedu Bernanke potřebuje, aby mohl přibrzdit současnou stimulaci americké ekonomiky.

Euro posílilo, a to díky údajům z eurozóny, které naznačují červnové zlepšení situace jak v průmyslu, tak co se týče nezaměstnanosti.  Nicméně americký dolar by  mohl v průběhu týdne toto posílení opět smazat..

Nového guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho v nové pozici uvítaly signály zotavení britské ekonomiky. Zpráva Britské obchodní komory prezentuje prokazatelný ekonomický růst, stoupající export i rostoucí důvěru v ekonomiku. Očekává se, že Carney ponechá tento týden úrokové sazby beze změny, ale známky oživení ekonomiky bude pečlivě sledovat, aby pohlídal vhodnou úroveň její stimulace.  

Japonský jen pokračuje ve svém poklesu, tento týden se dostal ve vztahu k americkému dolaru na své minimum. Ačkoliv se to může zdát paradoxní, znamená to, že povzbuzování ekonomiky ze strany japonské centrální banky má své výsledky. Ekonomická data přicházející z Japonska ukazují, že ekonomika se zotavuje, což je cítit ve zlepšení nálady v průmyslu, kde investice vzrostly o 5,5 %.   

Japonská vláda také oznámila snížení daní s cílem povzbudit domácí spotřebu. Slabá měna zároveň posiluje export.

Slabý japonský jen přitahuje také značnou pozornost obchodníků na carry trade trhu. Carry trade je sofistikovaná strategie založená na tom, že investoři prodávají měnu s relativně nízkým úrokem a získávají aktiva s vyšší úrokovou sazbou. Obchodníci se snaží vytěžit z rozdílu mezi úroky; vzhledem k aktuální úrokové sazbě 0,10 %, je finančním zdrojem pro carry trade v současnosti jen.    

Australská centrální banka využívá podobné strategie oslabování měny jako její japonský protějšek. Přestože australský dolar stale klesá, australská cetrální banka se v úterý rozhodla udržet úrokové sazby. Vychází z předpokladu, že slabá měna je výhodnější pro podporu exportu a stimulaci zahraničních investic. Guvernér banky Glenn Tevens dokonce očekává další pokles měny, což by mohlo ekonomice pomoci ve vyváženějším růstu.   

Zatímco zlato zažilo na koci června 27% propad, minulý týden překvapilo výrazným pohybem vzhůru. V pátek 28. června se tento vzácný kov obchodoval na velmi nízké úrovni 1,180 USD za unci, ale v úterý 2. června opět vyskočil na 1,267 USD v důsledku náhlého vzrůstu poptávky vyprovokované tak nízkou cenou. Zatímco minulý týden byl příznivým pro výhodné nákupy, obchodníci nyní setrvávají na svých pozicích v očekávání, co jim v tomto týdnu přinesou americká data.

Cena ropy tento týden roste navzdory obavám, že egyptská politická krize by se mohla rozšířit také do okolních zemí, které ropu vyvážejí. Pokud k takovému přenosu politických nepokojů opravdu dojde, je zřejmé, že můžeme očekávat další růst ceny. Tento týden jsme zaznamenali pouze mírný nárůst z 96.05 USD za barel v pondělí 1. čevence na 98.29 $USD za barel 2. července.        

Co sledovat tento týden:

Měnové páry, jejichž volatilitu plynoucí ze středečního a pátečního oznámení amerických dat o nezaměstnanosti by obchodníci měli hlídat, jsou GBP/USD, EUR/USD, AUD/USD.

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.