Úterý 25. června. Svátek má Ivan.

Americká centrální banka zítra sazby ponechá, sledována bude zejména projekce sazeb a info o bilanci

19.03.2019 | 17:12 0 Komentářů

Americká centrální banka zítra sazby ponechá, sledovaná bude zejména projekce sazeb od členů FOMC pro rok 2019, kdy se očekává snížení projektovaného růstu sazeb. Trhy budou sledovat také případné informace o ukončení redukce bilance.

Fed sazby nezmění, sledovaná bude projekce sazeb členů FOMC

Dnes začíná dvoudenní zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) americké centrální banky, které ve středu vyústí v měnově – politické rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb. Nečeká se, že by Fed měnil současnou úroveň cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate ze současných 2,25 % – 2,50 %. Investoři tak budou spíše čekat na zveřejnění tzv. dot – plots, neboli výhledu samotných členů FOMC o tom, kde by se na horizontu měnové politiky měly úrokové sazby nacházet. Po prosincovém zasedání Fed zveřejnil výhled pro dvě zvýšení federal funds rate v tomto roce. Trhy očekávají, že nový výhled bude upraven směrem dolů, tedy k jednomu či dokonce žádnému zvýšení úrokových sazeb na horizontu roku 2019. Analytici oslovení agenturou Bloomberg v průzkumu zveřejněném agenturou očekávají, že Fed v tomto roce zvedne sazby jednou. Konsensus analytiků projektuje zvýšení fed funds rate na 2,50 – 2,75 % na zářijovém zasedání. Většina analytiků současně odhaduje, že by se jednalo o poslední zvýšení sazeb ze strany Fedu v tomto cyklu. Předseda Rady guvernérů J. Powell se již dříve nechal slyšet, že Fed je velmi blízko pod tzv. neutrální úrovní úrokových sazeb (myšleno nominální úroková sazba konsistentní s odhadem reálné rovnovážné sazby a inflačním cílem; podle posledních odhadů se neutrální úroveň nachází kolem, či spíše mírně pod, 3 %). Ani jeden ze 32 dotazovaných analytiků neočekává zvýšení sazeb na probíhajícím zasedání.

Oznámení o ukončení redukce bilance

Kromě projekce úrokových sazeb a očekáváného mírného snížení výhledu tempa růstu HDP ze 2,3 % na 2,2 % analytici také očekávají, že Fed oznámí ukončení snižování bilance v posledním čtvrtletí tohoto roku. Celková bilance by podle analytiků měla po skončení redukce bilance činit 3,5 miliardy dolarů, rezervy bank z toho 1,2 miliardu dolarů.

Současná výše celkové bilance americké centrální banky; Zdroj: Fed

Přehodnocování současného režimu

Analytici současně nečekají, že by Fed z probíhající formální diskuze ohledně posuzování současného a potenciálních alternativních monetárních režimů inferoval nějaké zásadní závěry. Nejčastěji se prozatím zmiňuje jako alternativa režim tzv. average – inflation targeting, ve kterém by centrální banka „neodpouštěla“ minulé odchylky od cíle na určitém horizontu, tak aby se v průměru dostala na daném horizontu na cíl. Jedná se tak o určitou variaci režimu cílování cenové hladiny, při cílování průměrné inflace se centrální banka zavazuje vrátit na cíl cenové hladiny v jasně daném horizontu. Prozatím se však, jak lze vyčíst z prohlášení zástupců centrální banky, podobné úvahy nesou pouze v teoretické rovině.

 

Zdroj: Bloomberg; Fed

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.