Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Američané letos tankují nejlevnější pohonné hmoty za posledních více než 10 let

29.06.2016 | 09:50 0 Komentářů

Průměrná cena benzínu v USA za první polovinu letošního roku je nejnižší za posledních více než 10 let. Dle průzkumu společnosti AAA byla v pondělí průměrná cena za galon benzínu u čerpacích stanic 2,3 USD. V tomto ročním období tankovali američtí řidiči benzín levněji naposledy v roce 2005.

Následující graf ukazuje vývoj průměrné ceny benzínu v USA za posledních 10 let. Z grafu je patrné, že letošní ceny benzínu (oranžová čára) se pohybují poblíž úrovní z roku 2009.

 

Dle odhadů společnosti AAA nebývale nízké ceny benzínu od začátku roku ušetřily americkým řidičům přibližně 20 mld. USD oproti stejnému období v loňském roce. Z toho úspora 5 mld. USD připadá na letošní červen, během kterého se ceny benzínu nacházely na nebývale nízkých úrovních (vzhledem k ročnímu období pro které jsou typické spíše vyšší ceny).

Dle Richarda Yamarone, analytika společnosti Bloomberg Intelligence, nižší ceny benzínu již projevují ve výdajích spotřebitelů. To potvrzuje i následující graf, který srovnává výdaje Američanů na šperky, hazard, oblečení a ubytování v hotelích za 1Q od roku 2014, ve kterém začala cena ropy výrazněji klesat.

 

Z grafu je patrný nárůst výdajů na všechny výše zmíněné oblasti. Například za ubytování v hotelích utratili Američané v prvním kvartále letošního roku o 12,8 % více než za stejné období před dvěma lety. Výdaje na jídlo a nápoje vzrostly dokonce o 16 %. Kromě nárůstu výdajů na spotřebu Američané zároveň více spoří, když průměrná míra osobních úspor za první čtyři měsíce letošního roku vzrostla na 5,6 % oproti 5,2 % v roce 2015 a 5 % v roce 2014.

Lze očekávat, že odraz cen ropy z několikaletých minim k úrovním okolo 50 USD/barel může ve druhé polovině letošního roku benzín americkým řidičům prodražit. Navzdory tomuto očekávání se řada analytiků domnívá, že díky větším úsporám z posledních měsíců nedojde k výraznějšímu poklesu výdajů na spotřebu.

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.