Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

American Airlines zvýšila dluh o 10 mld. USD, další potřebu financování do roku 2023 neočekává

17.03.2021 | 15:58 0 Komentářů

Největší americká aerolinka American Airlines informovala o navýšení cizího kapitálu na 50 mld. USD. Tento dodatečný zdroj financování se dlouhodobě promítne do úrokových nákladů společnosti, avšak dle výkonného ředitele Parkera by společnost do roku 2023 neměla pociťovat potřebu dodatečného zadlužování.

American Airlines minulý týden navýšila svůj dluh o 10 mld. USD ke splacení vládních závazků a udržení stabilního chodu společnosti, dodatečné financování však navýšilo zadluženost společnosti o 20 %. Americká aerolinka přečkala zdravotní krizi díky zvýšení cizího kapitálu o 22 mld. USD na 50 mld. USD. Společnost se tak podle deníku The Wall Street Journal vyhnula bankrotu, avšak dlouhodobě kvůli vyšším úrokovým nákladům ovlivnila budoucí ziskovost. Podle výkonného ředitele Parkera budou roční úrokové náklady činit 500-600 mil. USD, které budou zčásti kompenzovány usporou nákladů z minulých let, která činila 1,3 mld. USD.

Díky stimulačnímu balíčku ve výši 1,9 bil. USD, který americký kongres tento měsíc schválil, očekávají ekonomické prognózy 6% hospodářský růst. Akcie American Airlines od začátku roku vzrostly o 55 %, což také odráží rostoucí vytíženost amerických letišť, když denní počet monitorovaných osob vzrostl oproti dnu minulého roku přibližně o 1,2 mil.

Podle výkonného ředitele nyní ve společnosti nepřevládá potřeba vyhledávat dodatečné zdroje financování. I přes denní zápornou bilanci, kdy společnost tratí přibližně 30 mil. USD za den se očekává, že aerolinka bude koncem března disponovat likviditou ve výši 17 mld. USD a nepřijme další velký dluh do roku 2023.

Akcie American Airlines (NASDAQ: AAL) v obchodních hodinách klesají o 0,12 % na 24,45 USD.

Zdroj: The Wall Street Journal, Bloomberg

Martin Singer, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.