Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

AMD oznámila spolupráci s Meta, zároveň odhalila nový grafický čip

08.11.2021 | 17:42 0 Komentářů

Výrobce čipů AMD v pondělí oznámil spolupráci se společností Meta, která využije čipy AMD pro své serverové procesory. AMD zároveň představila nový grafický čip a naznačila novou generaci procesorů pro rok 2022.

Americký výrobce čipů AMD v pondělí oznámil spolupráci se společností Meta (ještě nedávno pod názvem Facebook), která využije čipy pro její serverové procesory a dále tak ukrojí z podílu na trhu od čipového giganta Intel. Na trhu serverových čipů drží nyní AMD 10% podíl, ještě před několika lety přitom vlastnila více než 99% podíl právě společnost Intel.

Spolupráci potvrdila i samotná Meta. Společnost využije pro své počítače s datovými centry procesory AMD Epyc. AMD dnes zároveň uvedlo novou verzi těchto čipů s dodatečnou pamětí, kterou využije společnost Microsoft ve své cloudové výpočetní službě Azure.

AMD dále oznámila nové grafické čipy přizpůsobené pro náročnou práci s umělou inteligencí a naznačila novou generaci procesorů pro rok 2022. Grafický akcelerátor MI200 Instinct bude obsahovat několik grafických čipů v jednom balíčku a pomůže urychlit úkoly jako identifikační vzorce pro vědecký výzkum s velkým objemem dat. V oblasti grafických karet se tak na druhou stranu AMD snaží stáhnout vedení společnosti NVIDIA.

Akcie AMD (AMD) rostou o 11,04 % na 151,39 USD. Akcie NVIDIA (NVDA) posilují o 4,17 % na 309,92 USD. Akcie Intel (INTC) rostou o 1,00 % na 51,43 USD a na RM-SYSTÉMu pod tickerem BAAINTEC klesají o 0,04 % na 1 269,50 Kč.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.