Pondělí 16. září. Svátek má Ludmila.

Amazonu rostly tržby rychleji, než se čekalo; pozitivně překvapila i divize cloudových služeb

24.04.2015 | 14:08 0 Komentářů

Společnost Amazon, největší internetový prodejce na světě zveřejnila výsledky za 1Q 2015.

Amazon reportoval čistý zisk ve výši 0,45 USD na akcii (před rokem 0,68 USD na akcii) Tržby v uplynulém čtvrtletí činily 22,72 mld. USD (před rokem 19,74 mld. USD). Analytici oslovení agenturou Bloomberg v průměru očekávali zisk 0,64 USD na akcii a tržby 22,37 mld. USD. Analytiky ohromil především výrazný růst tržeb, který je pro společnost takové velikosti nebývalý. Na druhou stranu rostly i provozní náklady, které se v uplynulém čtvrtletí vyšplhaly až na 22,5 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 15 %.

Amazonu se dařilo především v Severní Americe, kde tržby vzrostly o 24 % na 13,4 mld. USD. Zbytek světa zaznamenal pokles tržeb o 1,7 %. Velkým překvapením je především výsledek cloudových služeb Amazon Web Services. Tržby této divize vzrostly meziročně o téměř 50 %, zisk divize rostl 8% tempem. V současnosti tvoří cloudové služby pouze minoritní část podnikání Amazonu (tržby 1,57 mld. USD), nicméně společnost do nich investuje značnou část prostředků. Do budoucna se očekává výrazný růst významu této divize.

I v následujícím čtvrtletí plánuje Amazon hodně investovat do skladů a datových center. Také plánuje rozšíření a zkvalitnění služeb pro předplatitele balíčku Amazon Prime. Zároveň chce získat nové předplatitele pro tuto službu jejím nabízením ve zkušební verzi zdarma. Tom Szkutak, CFO Amazonu, přiznal, že cílem společnosti je přesvědčit většinu ze současných 278 mil. aktivních zákazníků k předplacení této služby. Nyní službu Amazon Prime využívá několik desítek mil. zákazníků. Společnost očekává tržby v rozmezí 20,6-22,8 mld. USD a provozní výsledek -500 až +50 mil. USD. Analytici očekávají tržby 22,1 mld. USD a provozní zisk 9,16 mil. USD.

Akcie společnosti Amazon (AMZN) vystřelily po zveřejnění výsledků vzhůru. V předobchodní fázi se obchodují za 440 USD (+12,8 %). Tržní kapitalizace společnosti tak roste nad 200 mld. USD.

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.