Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Alcoa včera zahájila výsledkovou sezonu za 3Q

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Včera americké akciové indexy mírně posílily (S&P 500 +0,05 %, Nasdaq +0,66 %). Po konci obchodování své výsledky zveřejnila společnost Alcoa (upravený zisk na akcii 0,14$ proti oč. 0,22 $, zatímco tržby očekávání mírně překonaly). Akcie firmy se v poobchodní fázi propadly o více jak 5 %. Dnes své kvartální výsledky zveřejňuje například společnost PepsiCo (oč. upravený zisk na akcii 1,3 $). Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně (Nikkei 225 – 0,4 %, Hang Seng +1,19 %). Nejvíce posiloval cyklický sektor ropa a plyn a naopak nejvíce klesal finanční sektor. V 11h SEČ vychází srpnová průmyslová výroba v EMU (oč. -0,8 % m/m). Slovenští poslanci ve včerejším hlasování neodsouhlasili navýšení pravomocí fondu EFSF a tím také padla i vláda. Obecně se předpokládá, že se parlament v příštích dnech pokusí znovu schválit navýšení pravomocí EFSF, které je ochotné podpořit i strana SMER. Otázkou je, za jakou cenu. Evropské akciové indexy začínají obchodování poblíž včerejších závěrečných hodnot. Pražská burza zahajuje obchodování mírným růstem. (Martin Krajhanzl, Analytik, brokerjet České spořitelny)

ČEZ k zahraničním aktivům, investicím do obnovitelných zdrojů
ČEZ včera oznámil, že jeho zahraniční aktiva letos vydělají EBITDA 10,6 mld. Kč a přibližně stejně očekává i příští rok. Firma pak plánuje do roku 2016 postavit až 3GW obnovitelných zdrojů v zahraničí (větrné parky v Pl a RO). Ředitel ČEZ potvrdil, že dostavba Temelína zůstává pro firmu prioritou a potvrdil také říjnový termín schválení technické dokumentace a rok 2013 jako datum výběru vítěze tendru na stavbu (Bloomberg). EBITDA zahraničních aktiv byla loni 8,7 mld. Kč, nárůst na 10,6 mld. Kč je především výsledkem začátku výroby v 600MW větrném parku v Rumunsku (zahrnuto v našem modelu). Plánované 3GW obnovitelné kapacity v zahraničí byly již dříve komunikovány. My nicméně pochybujeme, že ČEZ bude schopen této kapacity dosáhnout kvůli vysoké finanční náročnosti (4-5 mld. Kč) a kvůli nedostatku vhodných projektů v regionu. Pokud by ČEZ skutečně tento plán plně realizoval, považovali bychom to za negativní kvůli vysokému regulačnímu riziku (možné snižování dotací kvůli fiskální konsolidaci v Polsku a Rumunsku). (Petr Bártek, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Rozšíření Temelína bude čelit novým normám EU
Premiér Nečas dnes kabinetu představí analýzu, která říká, že ČR bude pravděpodobně obviněna z porušení mezinárodních dohod, jestliže rozšíření Temelína dostane pozitivní EIA. Analýza také zvažuje možnost, že nové normy EU by mohly zkomplikovat nebo úplně zastavit dostavbu Temelína (Právo, Fleet Sheet).

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.