Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Aktuality z polského trhu: vláda představí plán fúze ulitit, Tauron prodává větrné farmy, …

27.01.2015 | 14:38 0 Komentářů

Index WIG20 posiluje o 0,17 % na 2311,26 b. Polské elektrárenské společnosti čekají změny. Tento týden vláda představí plán na jejich spojení, navíc budou vlastnit podíl v restrukturalizované Kompanii Weglowé. LWB potvrdila dividendovou politiku za rok 2014.

Nejvýrazněji roste ukrajinská zemědělská společnost Kernel (KER; +1,79 %), následovaná PKO Bank (PKO; +1,54) a PKN Orlenem (PKN; +1,53 %). Nedaří se těžaři mědi KGHM (KGH; -1,70 %), který dnes představil pětiletý plán a pojišťovně PZU (PZU; -1,39 %).

Polské ministerstvo financí tento týden zveřejní plán na fúzi státem vlastněných utilit, po projednání s managementem a odbory, uvedla mluvčí ministerstva. Podle Kazimierza Grajcarka, šéfa energetické a těžařské sekce odborů Solidarita, by se měly spojit společnosti PGE (PGE; -0,42 %) a Energa, do jedné společnosti a Tauron se společností Enea do druhé. Odbory by se spojením souhlasily, pokud by nedošlo ke snížení počtu pracovních míst. Fúze by společnostem měla přinést levnější financování.

Společnost Tauron (TPE; +0,20 %) podle polského tisku začala exklusivně jednat s fondem Marguerite o prodeji svého 75% podílu ve společnosti Marselwind zabývající se větrnou energií. Společnost má zájem o opci na zpětný nákup po 7 až 8 letech

Zbigniew Stopa, ředitel společnosti Lubelski Wegiel Bogdanka (LWB; +0,23 %), v rozhovoru pro Polskou tiskovou agenturu PAP uvedl, že společnost za rok 2014 zůstane u dosavadní dividendové politiky (60 % čistého zisku), zároveň však společnost připravuje novou dividendovou politiku, která bude brát v potaz investiční plán společnosti. Stopa očekává pokles cen uhlí v letošním roce o několik procent. Vládní pomoc Kompanii umožňující pokračování ztrátových dolů podle něj vytváří další negativní tlak na trh s uhlím. Společnost zvažuje export uhlí na Ukrajinu.

Krzysztof Sedzikowski, ředitel státní společnosti Kompania Weglowa, v rozhovoru pro polský tisk uvedl, společnost v roce 2014 dosáhla provozní ztráty 2,4 mld. zlotých, která by po převodu ztrátových dolů měla klesnout o 50 až 60 %. Nowa Kompania Weglowa, nově vzniklý holding, který do konce června převezme 9 dolů staré Kompanie, plánuje exportovat uhlí během jednoho až dvou let. Společnost také zvažuje produkci koksovatelného uhlí vzhledem k očekávání stagnace cen uhlí energetického.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.