Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Aktivita průmyslu eurozóny v únoru nejnižší v historii

20.02.2009 | 11:41 0 Komentářů

Aktivita sektoru průmyslu v únoru opět výrazně oslabuje poté co se v lednu situace stabilizovala. Zhroutily se tak nadějě že rekordní dno by již mohlo být dosaženo.

Aktivita průmyslu eurozóny je stále v útlumu kvůli globální hospodářské krizi. Předběžný průzkumu Markit Economics uvedl že se průmysl zpomalil na nejnižší tempo v historii unie poté co se odrazil z 11 letého dna v lednu. Setrvává tak 9 měsíců v recesi. PMI průmyslu v únoru padá na 33,6bodů z lednové hodnoty 34,4bodu a hluboko pod analytické odhady 35,0bodů.

PMI sektoru průmyslu zpracovává data 3000 podniků Německa, Francie, Itálie, Španělska, Irska, Rakouska, Řecka a Nizozemí které reprezentují asi 92% výkonu sektoru, hranice 50 bodů odděluje expanzi od poklesu.

PMI průmyslu Německa se v únoru podle očekávání odrazil z rekordního dna 32,0 bodů na 32,2, PMI Francie nečekaně smazal 2,5bodů z revidovaného hodnoty 37,9 na 35,4.

ECB bude muset v březnu zareagovat na recesi průmyslu dalším snížením úrokové sazby. Podle Markit Economics bude pokles HDP v 1Q09 mnohem hlubší než rekordní -1,5% ve 4Q08. Prezident ECB J-C Trichet v pátek potvrdil že ekonomika aurozóny může setrvat kvůli globální krizi v dlouhodobé recesi. Nové zakázky nepřetržitě zpomalují desítý měsíc, podniky vyplácí nižší mzdy osmý měsíc. Rekordně nejnižší ceny byly zaznamenány na vstupu což ovlivňuje velkoobchodní ceny.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.