Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Aktivistický akcionář Stock Spirits opět žádá odchod nejdéle sloužících členů správní rady

27.01.2020 | 10:40 0 Komentářů

Aktivistický akcionář Stock Spirits, společnost Western Gate s druhým největším, 10% podílem ve společnosti, na nadcházející valné hromadě hodlá hlasovat proti dvěma nejdéle sloužícím členům správní rady.

Správní rada Stock Spirits Group

Správní rada Stock Spirits Group

Western Gate bude hlasovat proti dvěma nejdéle sloužícím členům správní rady, výkonného a finančního ředitele podpoří

Společnost Wester Gate na nadcházející valné hromadě 6. února hodlá hlasovat proti znovuzvolení přesdsedy správní rady Davida Maloneyho a člena Johna Nicolsona. Podle Western Gate tito členové správní rady řídí společnost pro správní radu nikoliv pro akcionáře.

Maloney a Nicolson jsou poslední dva zbývající členové správní rady z doby před vstupem na burzu. Western Gate se v roce 2016 podařilo dosáhnout odchodu výkonného ředitele Chrise Heatha, jistý čas také měla ve správní radě dva své zástupce.

Western Gate bude hlasovat pro znovuzvolení výkonného ředitele Miroslawa Stachowicze a finančního ředitele Paula Bala, pod jejichž vedením došlo ke zlepšení hospodaření. U dalších členů správní rady se Western Gate zdrží hlasování.

Hlasovat bude Western Gate také proti zkrácení lhůty pro svolání valné hromady, zprávě o a politice odměňování členů správní rady (Western Gate argumentuje, že zatímco celkový výnos akcionářům od roku 2015 činí 16 %, odměny správní radě vzrostly o více než 100 %).

„Akcionáři uvízli mezi zlepšujícími se výsledky hospodaření a bezesměrnou politikou fúzí a akvizic, která se nyní zdá být v popředí oproti návratu kapitálu akcionářům bez ohledu na dopady na návratnost pro investory,“ obhajuje svůj návrh na mimořádnou dividendu Western Gate.

Western Gate trvá na výplatě mimořádné dividendy

 „Společnost má nízký ukazatel ND/EBITDA (čistý dluh vůči hrubému provoznímu zisku) ve výši 0,67 oproti sektorovému průměru 1,68 a generuje slušnou úroveň hotovosti. Navzdory tomu je podíl hotovosti navracené akcionářům jeden z nejmenších mezi porovnatelnými společnostmi, zatímco odměny správní radě rostou. Vzhledem k tomuto vyzýváme akcionáře, aby přinutili správní radu vyplatit mimořádnou dividendu, aby se výnos pro akcionáře přiblížil porovnatelným společnostem,“ uvádí dále Western Gate a dodává: „Věříme, že výrazná podpora mimořádné dividendy by měla být vnímána jako hlas pro přehodnocení přístupu společnosti k alokaci kapitálu, fúzím a akvizicím a dividendové politice.“

Western Gate neúspěšně požadovala výplatu mimořádné dividendy již loni. Těsně před valnou hromadou však likérka představila akvizici, a tak otázka příliš nízkého zadlužení nebyla tak akutní. Letos přišla s konkrétním návrhem na mimořádnou dividendu. Více informací zde.

Akcie Stock Spirits (BAASTOCK) dnes ztrácí 1,2 % na 64,6 Kč.

Zdroj: Western Gate

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.