Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Aktivistický akcionář na valné hromadě Stock Spirits Group dosáhl vítězství, ne však úplného

23.05.2016 | 20:15 0 Komentářů

Valná hromada likérky Stock Spirits Group mimo jiné schválila jmenování nových členů představenstva, které navrhnul největší akcionář, je však možné, že se nebudou moci účastnit všech zasedání, protože je představenstvo nepovažuje za nezávislé.

Valná hromada likérky vedle schválení hospodaření za rok 2015 také odsouhlasila jmenování dvou nevýkonných členů představenstva, kterému ponechala možnost realizovat zpětný odkup akcií (ačkoliv ho představenstvo nyní nemíní realizovat). Valná hromada naopak odmítla revizi akviziční strategie a odebrala dispozici managementu k úpisu nových akcií, aniž by musel brát v potaz předkupní právo stávajících akcionářů. Dispozice k úpisu akcií při respektování předkupního práva (kterou představenstvo neplánuje vyjma úpisu zaměstaneckých akcií využít), zůstala zachována.

Luis Amaral dosáhl jmenování svých kandidátů do čela společnosti, ne však jako nezávislých členů představenstva

Tažení největšího akcionáře společnosti Stock Spirits Group, Luise Amarala se svým rodinným fondem Western Gate Investments za změny v likérce pokračuje. Společnost již dříve oznámila předčasný odchod dosavadního výkonného ředitele Chrise Heatha do důchodu, dnes konaná valná hromada schválila jmenování jeho kandidátů Alberta Da Ponte a Randyho Pankevize jako neexekutivních členů představenstva.

Představenstvo se však již dříve nechalo slyšet, že zmíněné kandidáty nepovažuje za nezávislé. Podle jeho dnešního prohlášení akcionář Western Gate Investments nechal posoudit kandidáty agenturou Heidrick & Struggles z hlediska jejich nezávislosti vůči likérce, nikoliv vůči Western Gate Investments. Da Ponte a Pankeviz proto budou jmenováni jako „non-independent non-executive Director“ (závislý nevýkonný člen představenstva). Představenstvo bude pokračovat v dříve oznámeném hledání nových dvou členů pro funkci „independent non-executive Director“ (nezávislý nevýkonný člen představenstva, NED).

Deník The Financial Times uvádí, že zástupci vedení uvedli, že je „zcela možné“, že Da Ponte a Pankeviz budou požádáni, aby opustili zasedání v případě, že by byly diskutovány citlivé informace jako například cenová strategie. (Z formulace však není jasné, zda se deníku podařilo získat vyjádření vedení společnosti, či se odkazuje na již dříve zveřejněnou odpověď představenstva na návrhy ze strany Western Gate Investments, ve kterém představenstvo uvádí, že by jeho jednání bylo kompromitováno přítomností zástupců jmenovaných největším akcionářem, který zároveň ovládá největšího zákazníka likérky.)

Luis Amaral jmenování Da Ponteho a Pankevize vítá a nevidí žádný důvod, proč by společnost měla vynakládat prostředky na výběr dalších dvou nevýkonných ředitelů, když společnosti ISS, Glass Lewis, PIRC a Heidrick & Struggles jím jmenované kandidáty za nezávislé považují.

Valná hromada neschválila Amaralův návrh na přehodnocení strategie fúzí a akvizic

Luis Amaral skrze Western Gate Investments požadoval také přehodnocení akviziční strategii, kterou likérka aktualizovala a zveřejnila spolu s výsledky za rok 2015. Tento bod jako speciální usnesení vyžadoval ¾ hlasů, pro bylo jen 54 %.

 

Stock Spirits Group (BAASTOCK) +0,4 % na 56,2 CZK
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. CZK) 11,2 P/E
Vývoj za letošní rok (%) +10,5 Očekávané P/E 16,8
52týdenní minimum (CZK) 38,8 Prům. cílová cena (CZK) 47,5
52týdenní maximum (CZK) 77,0 Dividendový výnos (%) 2,8

Zdroj: Stock Spirits Group, The Financial Times

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.