Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Aktivistický akcionář likérky Stock Spirits stupňuje tlak na vyplacení mimořádné dividendy

06.01.2020 | 09:59 0 Komentářů

Aktivistický akcionář Western Gate Private Investments, který je zároveň druhým největším akcionářem likérky Stock Spirits Group, stupňuje tlak na výplatu mimořádné dividendy. Valná hromada 6. února tak bude zajímavá.

Druhý největší akcionář požaduje mimořádnou dividendu

Společnost Western Gate Private Investments, která se stará o rodinné investice Luise Amarala, konkrétní návrh na výplatu mimořádné dividendy Stock Spirits Group ve výši 0,1219 EUR s výplatním dnem 20. března 2020 na akcii představila na konci prosince.

Rozhodnutí akcionářů o mimořádné dividendě by nebylo závazné, tvrdí Stock

V pozvánce (pdf) na valnou hromadu likérka odpověděla, že akcionářům doporučuje hlasovat proti tomuto návrhu. Zároveň uvádí, že dle stanov společnosti vyplacená dividenda nemůže přesáhnout částku doporučenou radou ředitelů, a tak i kdyby ji akcionáři odhlasovali, nemělo by jejich rozhodnutí právní následky a společnost by nebyla zavázaná ji vyplatit.

Stock se bojí, že by ho výplata mimořádné dividendy nyní postavila do nevýhodné pozice

Společnost zároveň uvedla, že i nadále věří ve svou strategii organického růstu i fúzí a akvizic a že výplata mimořádné dividendy by byla omezujícím faktorem. Zopakovala, že pokud by se jí nedařilo příležitosti nacházet, výplatu by samozřejmě zvážila.

„[…] zvýšení spotřební daně v Polsku a České Republice vyžaduje, abychom udrželi svou finanční sílu, abychom byli schopni odpovědět na tržní vývoj, který podle nás bude zřetelný až v květnu 2020. Výplata speciální dividendy by tak postavila společnost do nevýhodné pozice ve zvláště citlivém čase,“ dodává management Stocku v pozvánce.

Western Gate považuje odpověď společnosti za arogantní, na dividendě trvá

Podle reakce Western Gate z 6. ledna je odpověď společnosti arogantní. Odmítnutí případného rozhodnutí akcionářů považuje za „naprosté přehlížení práv akcionářů a dalším varovným signálem akcionářům, že společnost hospodaří pro radu ředitelů a management než pro akcionáře“.

Rada ředitelů se podle Western Gate schovává za byrokratickými kličkami, aby se vyhnula odpovědi na jejich návrh a naslouchání akcionářům.

Western Gate nevidí žádnou ekonomickou logiku za doporučením rady ředitelů hlasovat proti návrhu na mimořádnou dividendu, jelikož by její výplata nevedla k finančnímu zatížení společnosti. Stock by po její výplatě měl o 20 % nižší zadlužení (ND/EBITDA) oproti horní mezi stanovené finančním ředitelem a o 33 % nižší oproti průměru sektoru.

Akcionář dále upozorňuje, že zatímco celkový výnos byl v porovnání s jím vybranými porovnatelnými společnostmi nejnižší, odměny rady ředitelů Stocku vzrostly nejvíce.

„Je to varovný signál pro všechny akcionáře. Odpověď na náš rozumný návrh na mimořádnou dividendu je neakceptovatelný. Z našeho pohledu má rada ředitelů jakékoliv společnosti – soukromé nebo veřejné – povinnost alespoň zvážit doporučení akcionářů, nikoliv otevřeně uvést, že ať je doporučení jakékoliv, rada se jím nebude řídit. Rada má povinnost hájit zájmy společnosti a akcionářů a komunikovat s nimi. Tohle jsou základní standardy řízení společností, jejichž dodržení bychom očekávali,“ uvádí v prohlášení Francisco Santos, ředitel Western Gate.

„Vyzýváme další akcionáře, aby hlasovali pro návrh 20 [o mimořádné dividendě] na nadcházející valné hromadě, a společnost, aby jeho [případnou] velkou podporu vnímala jako signál pro revizi politiky alokace kapitálu,“ dodal Santos.

Akcionář požadoval výplatu vyšší dividendy již v roce 2019

Amaral požadoval výplatu vyšší dividendy také na valné hromadě v únoru 2019, kdy zároveň požadoval odchod nejdéle sloužících členů rady ředitelů. Vyšší dividendu ani jejich odchod se jim tehdy nepodařilo prosadit.

Situaci jsme tehdy rozebrali v článku „Stock Spirits Group: Nízké zadlužení probudilo aktivistického akcionáře, požaduje vyšší dividendu“, ve kterém jsme se zabývali také investičním příběhem společnosti. Společnost také nedávno reportovala výsledky za fiskální rok 2019, které jsme rozebrali zde.

Western Gate Private Investments je s 10 % druhým největším akcionářem likérky Stock Spirits Group. Luis Amaral je zároveň akcionářem a výkonným ředitelem polského velkoobchodního distributora Eurocash, který patří mezi zákazníky likérky.

Akcie Stock Spirits Group (BAASTOCK) dnes rostou o 0,3 % na 63,2 Kč.

Zdroj: Western Gate Private Investments, Stock Spirits Group

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.