Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Aktiva SWF Temaseku na rekordních 169 mld. USD

04.07.2013 | 13:47 0 Komentářů

Temasek Holdings Pte, singapurský státní investiční fond (SWF), oznámil, že jeho aktiva narostla v prvním kvartálu tohoto roku na rekordních 169 miliard dolarů díky rostoucím cenám akcií. Od začátku roku do 31. března se hodnota aktiv zvýšila o 8,6 %. Celkový výnos, který zahrnuje i dividendy, se zvýšil na 8,9 % oproti 1,5 % dosažených v minulém roce. MSCI World Index v prvním kvartálu posílil o 9,3 %.

Dle slov CEO fondu Ho Ching, manželky premiéra Singapuru, je Temasek téměř zcela zainvestován v akciích. Fond u akcií očekává vyšší výnosy na delším časovém horizontu a je odhodlán nést větší volatilitu aktiv v portfoliu. Průměrný roční výnos fondu včetně dividend a mimo přílivu kapitálu od státu od založení v roce 1974 je v singapurských dolarech 16 %. Průměrný výnos za poslední tři roky 4,9 % a za posledních deset let 13 %.

Nejvíce, okolo 31 % aktiv, má fond zainvestováno v titulech ze sektoru finančních služeb. Podíly v dopravních a průmyslových firmách tvoří 21 %, technologie a telekomunikace pak 24 %. Největší aktiva fondu jsou vedle podílu v Singapore Telecommunication podíly v China Construction Bank, Standard Chartered a DBS Group Holdings. Podíl ve společnostech SingTel, Construction Bank a Standard Chartered tvoří 29 % portfolia. Tyto tři podíly mají hodnotu 46,5 miliardy dolarů. V minulém roce Temasek investoval 20 miliard dolarů, v minulém roce to bylo 22 miliard dolarů. Investice zahrnují 2 % v AIA Group, 1 % v Ping An Insurance, dvou největších asijských pojišťovnách, a dále 6 % v španělské ropné společnosti Repsol.

Divestice klesly v minulém roce na 13 miliard dolarů z 15 miliard dolarů, když fond prodával akcie Asia Pacific Breweries a Bharti Infratel. Temasek také prodal 2,5 % podíl v Singapore Telecommunications, čímž snížil svůj podíl na 52 %. SingTel je vůbec největší pozicí fondu v hodnotě 24,5 miliardy dolarů.

Investice fondu jsou jak ve vyspělých, tak rozvojových ekonomikách. Aktiva v Singapuru tvoří 30 % portfolia. Investice v jiných zemích Asie se snížily na 41 % z 42 %. Investice v Severní Americe, Evropě, Austrálii a Novém Zélandu tvoří 25 % portfolia.

Temasek, zcela vlastněný ministerstvem financí Singapuru, je jedenáctý největší SWF na světě. Největším fondem je norský Government Pension Fund Global, jehož aktiva mají hodnotu okolo 737 miliard dolarů. V Singapuru funguje ještě fond Government of Singapore Investment Corp., který spravuje aktiva za více než 247 miliard amerických dolarů a je osmým největším SWF na světě.

Zdroj: Bloomberg, Temasek, SWF Institute

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.