Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Akciové zprávy 07/05: NWR, Erste, VIG, ČEZ, CME, makro

07.05.2008 | 11:19 0 Komentářů

PX 1644 (-0,1 % d/d); objem 3478 mil. Kč (216 mil. USD).
Pražská burza je zítra, 8. května, zavřena.
NWR: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Akcie NWR zakončily svůj první den obchodování na 445 Kč. Oproti ceně primární emise (425,8 Kč) cena stoupla o 4,5 %. Po otevření burzy byl nárůst větší (+7 %), poté přišlo vybírání zisků. Objem obchodování byl velký: 874 mil. Kč. Podle generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice by akcie NWR mohly mít v indexu PX váhu 7,3 %.
Další zpráva: Zdeněk Bakala, akcionář společnosti RPGI (vlastníka NWR) řekl, že v Polsku jsou na prodej nejméně dvě státem vlastněné těžební firmy. Polsko je klíčovým trhem pro expanzi NWR. NWR zkoumá také možnosti na Ukrajině. Oba trhy NWR sleduje již delší dobu.
Erste: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Lávička)
Valná hromada Erste Bank včera dle očekávání schválila hrubou dividendu 0,75 EUR na akcii (hrubý dividendový výnos 1,6 %). Rozhodný den pro právo na dividendu (a také poslední den, kdy se akcie budou s právem na dividendu obchodovat na vídeňské burze) je 8. května, dividenda je splatná 13. května. Protože 8. května bude pražská burza zavřená, akcie Erste se na ní budou naposledy s právem na dividendu obchodovat dnes.
VIG: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Lávička)
Dnes končí upisovací období sekundárního úpisu akcií společnosti VIG. Očekáváme, že podrobnosti budou oznámeny dnes odpoledne. Doporučujeme účastnit se úpisu za maximální cenu 47 EUR/akcii. Současní akcionáři také mohou využít přednostní právo upsat 3 akcie za každých 14, které nyní vlastní.
ČEZ: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Premiér Topolánek během návštěvy Estonska řekl, že vláda nyní neuvažuje o privatizaci ČEZu.
CME: Neutrální zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
TV Prima, hlavní konkurent TV Nova (vlastněné CME), podle listu HN požádala o licenci na satelitní a kabelový kanál, který by se zaměřoval na regionální zprávy (a byl cílen na ženy). Licence by mohla být udělena do měsíce. Neočekáváme, že tento méně významný kanál by měl dopad na tržní pozici TV Nova.
Obchodní bilance – březen (Analytik: Petr Sklenář)
Obchodní bilance v březnu vykázala překvapivě nízký přebytek 8,1 mld. korun (v březnu 2007 přebytek činil 15,5 mld.), což výrazně zklamalo očekávání (trh i AFT shodně 15,0 mld.). Výsledky zahraničního obchodu negativně ovlivnil nižší počet pracovních dní (-2 dny), velikonoční svátky a také vyšší srovnávací základna loňského roku. Tyto vlivy se projevily propadem celkového obratu o 4,1 % r/r (vývoz -5,6 %; dovoz -2,4 %), což je největší meziroční propad obratu od srpna 2002. Co se týče struktury, za poklesem celkového přebytku byl nižší přebytek v obchodu s auty a stroji (o 4,9 mld.) a nárůst deficitu v obchodu s ropou (o 3,7 mld.) jako důsledek rekordních cen ropy.
ČNB: Rozhodnutí o úrokových sazbách (Analytik: Petr Sklenář)
AFT: 3,75 %; trh: 3,75 %; předchozí údaj (březen): 3,75 %

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.