Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Akciové zprávy 07/05: ČEZ, Erste, VIG, AAA Auto

09.05.2008 | 11:49 0 Komentářů

PX 1,664 (+1.2% d/d); objem 3,819 mil. Kč (236 mil. USD)
 
ČEZ: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Dle prohlášení obchodního ředitele ČEZu Alana Svobody ČEZ plánuje obnovit pouze 50% stávajících výrobních zdrojů na hnědé uhlí. Zbývající kapacitu, kterou bude muset nahradit, plánuje ČEZ založit na plynových zdrojích. ČEZ by tak mohl vystavět až 5000 MW plynových elektráren s celkovými investičními náklady 50 mld. Kč. Celkově ČEZ plánuje vynaložit na investice do obnovy výrobních zdrojů 150 mld. Kč, tento údaj se nemění.
Svoboda dále řekl, že prodej elektrárny v Počeradech Mostecké uhelné společnosti (MUS) je jednou z možností, ale rozhodně ne tou preferovanou. ČEZ určitě preferuje dohodu o dlouhodobé dodávce uhlí z MUS. ČEZ vede v současné dohodě s MUS o této dodávce soudní spor.
Erste Bank: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Lávička)
Dnes se poprvé obchodují akcie Erste Bank bez nároku na dividendu. Dividenda ve výši 0,75 EUR na akcii (1,5% dividendový výnos) je splatná 13. května 2008.
VIG: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Lávička)
Upisovací období pro akcie nabízené v rámci SPO skončilo ve středu. VIG získal okolo 1,14 mld. EUR při ceně 49,5 EUR na akcii, když všech 23 mil. nových akcií bylo upsáno. Obchodování s novými akciemi ve Vídni a Praze by mělo začít 9. května. Silný zájem o akcie VIG hodnotíme pozitivně (úpis byl několikrát přeupsán).
AAA Auto: Neutrální/negativní zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Kamil Ziegler, finanční ředitel AAA Auto, řekl, že expanze společnosti na nové trhy (Rusko, Ukrajina) by mohla být odložena až za rok 2009, což bude záviset na probíhající restrukturalizaci. Přestože se může jednat o další zdržení, myslíme si, že dopad by mohl být jen minimální. Za nejdůležitější nyní považujeme zvýšení ziskovosti, které je plánováno na letošní rok. Podle Zieglera nové restrukturalizační opatření by měly vést ke zvýšení počtu prodaných aut na současných trzích. AAA Auto omezilo expanzi v letošním roce na 3-6 nových poboček. Ziegler také dodal, že některé současné pobočky by mohly být zavřeny, pokud nebudou rentabilní, a že zpětný odkup akcií není v nejbližší budoucnosti reálný. Minulý rok společnost dosáhla neočekávané ztráty 4,8 mil. EUR.
Finanční trhy: (Analytik: Petr Novák)
Poslanecká sněmovna ČR schválila evropskou směrnici MiFID, která požaduje, aby finanční instituce překvalifikovaly své klienty na profesionální a neprofesionální a stanoví pravidla vhodnosti investičních služeb pro dané klienty. Investiční poradci budou potřebovat licenci, aby mohly poskytovat své služby. Makléřské firmy budou moci jednat jako miniburzy.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.