Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Akciové zprávy 02/05: Unipetrol, NWR, Zentiva, Telefónica O2, banky

02.05.2008 | 11:06 0 Komentářů

PX 1610 (+1,7 % d/d); objem 2512 mil. Kč (155 mil. USD).
Unipetrol: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Unipetrol ve středu oznámil, že etylénová jednotka běží na plný provoz a ve středu bylo spuštěno její chladící zařízení. Instalace opraveného coldboxu proběhla bez přerušení výroby a etylénová jednotka nebyla odstavena. Dopad poškozeného coldboxu na provozní zisk za první čtvrtletí 2008 odhaduje společnost zhruba na 30 milionů korun (0,16 Kč/akcii). Zprávu hodnotíme z hlediska obchodování s akciemi Unipetrolu jako neutrální.
NWR: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Výbor pražské burzy pro burzovní obchody schválil parametry pro obchodování akcií společnosti New World Resources v systému SPAD. Jeden lot (standardní obchodní množství) byl stanoven na 5000 kusů akcií, maximální dovolené rozpětí kotace (spread) na 6 Kč. První den podmíněného obchodování na burzách v Praze a Londýně je 6. květen. Standardní obchodování na pražské burze začne 9. května. Dnes v primární emisi akcií NWR končí (zkrácené) upisovací období pro institucionální investory. Retailoví investoři mohou akcie upisovat do pondělí 5. května.
Zentiva: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Vaníček)
Management Zentivy podle očekávání navrhl hrubou dividendu 7,40 Kč na akcii (20% výplatní poměr z čistého zisku), což nyní představuje hrubý dividendový výnos 0,8 %. O návrhu budou hlasovat akcionáři na valné hromadě 5. června. Očekáváme, že rozhodný den pro právo na dividendu bude v první polovině června a výplatní den bude následovat týden po rozhodném dni. Zentiva 19. května oznámí své podrobné výsledky hospodaření za 1Q08.
Telefónica O2 CR: Neutrální zpráva (Analytik: Milan Vaníček)
Společnost Orange Slovakia podle slovenského tisku uspěla na Slovensku v soutěži o čtvrtou mobilní licenci (na poskytování mobilních datových a širokopásmových služeb). Orange na Slovensku již působí – je největším mobilním operátorem. Tendru se účastnila i Telefónica O2 Slovakia.
Další zpráva: Telefónica O2 Slovakia od 5. května začne poskytovat automatický přenos telefonních čísel. Na Slovensku se na přenos čísel čekalo 17 měsíců. Krok slovenské Telefóniky by měl tlačit konkurenty k poskytování podobné služby, také kvůli názoru slovenského telekomunikačního regulátora. Výsledkem by mohlo být, že by se mohl zvýšit počet zákazníků, kteří přecházejí k Telefónice O2 Slovakia.
Banky (Analytik: Milan Lávička)
Podle údajů ČNB objem úvěrů firmám a domácnostem ke konci března 2008 stoupl na 1 778,3 mld. Kč (meziročně +26,3 %, od začátku roku +3,0 %). Údaje jsou v souladu s našimi odhady: letos očekáváme nárůst celkové zadluženosti o přibližně 15 %.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.