Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Akciové trhy zahájily týden prudkými propady

09.03.2020 | 17:36 0 Komentářů

Divoký začátek týdne potkal akciové trhy po tom, co selhala vyjednávání mezi organizací OPEC a Ruskem. Saudská Arábie se svým záměrem snažila stabilizovat ceny ropy v reakci na šířící se koronavirovou nákazu.

Finanční trhy napříč světem během pondělní seance oslabují. Krátce po zahájení obchodování ve Spojených státech muselo dojít k technickému pozastavení obchodování na 15 minut z důvodu 7% propadu. Pozastavení se provádí proto, aby se na trhu opět nastavila jistá rovnováha a zároveň aby se investoři na celu věc mohli podívat s odstupem. K dalšímu pozastavení obchodování dojde v případě, že trh poklesne o celkem 13 %. Výnos desetiletého amerického dluhopisu poklesl na 0,527 %. Nejvíce jsou situací zasaženy ropné společnosti a ropa samotná. Ropa Brent oslabuje o 18 % a WTI odepisuje 17 %. Mezi nejvíce zasažené ropné společnosti patří například Marathon Oil, která odepisuje 41 %.

Příčinou výše zmíněných dramatických propadů je zejména neočekávané selhání vyjednávání o snížení těžby ropy mezi organizací OPEC (organizace zemí vyvážející ropu) a Ruskem. Rusko odmítlo přistoupit na navrhované snížení těžby (o 1,5 milionu barelů denně), jehož cílem měla být stabilizace ropných cen v kontextu šíření koronaviru, jehož vliv negativně dopadá na nižší odběr leteckého paliva a útlum cestovního ruchu. V reakci na negativní reakci Ruska mu a dalším ropným těžařům Saudská Arábie vyhlásila cenovou válku a snížila prodejní cenu pro všechny odběratele, a to nejvíce v historii. Severomořská ropa Brent se prodávala i za 28 dolarů za barel. Jde tak o největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991.

Saudská Arábie se snaží cenu ropy v době klesající poptávky srazit tak nízko, že Rusko opět usedne za jednací stůl a doufají, že k tomu dojde dříve, než by současné ceny mohly mít vážnější dopady na Saudsko-Arabskou ekonomiku.

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.