Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Akciové trhy – O2 a nová cla

Nečekané zvýšení cel opět vrhá stín na trhy

Akciové trhy v USA ztrácely k 1% po náhlém propadu, který způsobil tweet prezidenta Trumpa, že USA uvalí 10% cla na 300 mld. USD čínských dovozů, zahrnujících široké spektrum zejména spotřebního zboží od spotřební elektroniky po obuv. To je nad rámec již dosavadních 25% cel na 250 mld. USD čínských importů. Tweet přichází poté, co se obnovila vyjednávání mezi oběma zeměmi a údajně šla dobře. Trump obvinil Čínu, že neplní závazky, ke kterým se zavázala jako například nákup produktů amerických zemědělců. Tuto taktiku jsme již viděli několikrát, když se situace zdá klidná nebo pozitivní, Trump na svého protivníka ještě více přitvrdí, aby ho donutil k dohodě dle jeho podmínek. Zdá se, že Trump chce nabourat vyčkávací taktiku Číny, která se patrně snaží oddálit řešení kvůli blížícím se prezidentským volbám v roce 2020, ve víře, že by Trump nemusel být znovu zvolen. Za
poslední měsíc se situace vyvíjela pozitivně, což přispělo k růstu trhů. Nyní lze očekávat negativní reakci ze strany Číny a více konfrontační rétoriku, což se bude projevovat na tržních výkyvech s rizikem směrem dolů. General Motors ( -0,5%) reportovala lepší než očekávaný zisk při nižších tržbách díky zlepšení hrubé marže na prodejích SUV vozů či pickupů a potvrdila výhled ziskovosti pro rok 2019. Verizon zveřejnil lepší než očekávaný zisk díky výraznému růstu mobilních zákazníků o 245tis. i díky pokroku v rozšíření 5G sítí, které se firmě daří oproti konkurenci rychle rozvíjet. Dnes budou výsledky zveřejňovat například Exxon, kde se čeká pokles zisku či Sprint, který by měl rovněž zveřejnit horší zisk a měl by poskytnout detaily ohledně stále probíhajících snah o fúzi s T-Mobile, kterou blokují žaloby státních zástupců v USA.

Jan Šafránek, analytik České spořitelny

O2 ČR oznámila silný růst tržeb díky O2TV a pevnému internetu

O2 CR za 2Q19 rostly tržby na 9,75 mld. Kč (+3,6% r/r), což bylo 3% nad konsenzuálními odhady díky ICT and HW tržbám v pevném segmentu. V souladu s naším očekáváním díky růstu počtu zákazníků silně rostly tržby z pevného internetu a TV (+6% r/r). Tržby na Slovensku se vyvíjely díky zrychlujícímu růstu počtu zákazníků (+5%) nad očekávání. V českém mobilním segmentu zrychlil růst příjmů z dat a HW, což bylo částečně tlumeno horšími hlasovými službami. Společnost zaznamenala silný růst zákazníků v O2TV (+20tis kv/kv a +94 tis. r/r). Počet zákazníků mobilních služeb v ČR vzrostl o 34tis. kv/kv a na Slovensku o 33tis. q/q. Pevný internet po dlouhé době zaznamenal silný růst klientů o 11tis. kv/kv. EBITDA zisk činil 3,15 mld.Kč (+13,6% r/r a +7% bez vlivu IFRS 16) a překonal o 4% konsenzus. EBITDA marže se zlepšila o 93bp (bez započtení vlivu účetních změn) díky úsporám v IT a díky provozní páce. Čistý zisk je na úrovni 1,37 mld. Kč (-5,5% r/r), což je 2,1% nad odhady trhu. Čistý zisk byl o 4,5% r/r níže bez vlivu změn IFRS16 kvůli nárůstu odpisů a amortizace, které byly způsobeny investice do TV obsahu a IT transformace. Poměr čistý dluh/EBITDA( bez vlivu leasingu) se snížil z 0.66x na 0.49x, což bylo dle našich odhadů. O2 reportovala ve 2Q19 velmi silné tržby, částečně díky jednorázovému skoku v prodejích ICT a hardwaru, jež má nízké marže. Výsledek je však podpořen hlavně pokračujícím silným růstem zákazníků O2TV, dobrým růstem v mobilním segmentu jak v ČR, tak na Slovensku a obnoveným růstem v pevném internetu po několika letech. EBITDA marže byla na dobré úrovni zhruba dle našich očekávání díky úsporám plynoucím z IT transformace a insourcingu prodeje. Investice po dokončení IT transformace klesají (v souladu s odhady) a zadlužení tak také klesá. Z těchto důvodů hodnotíme výsledky za 2Q19 jako pozitivní. Dnešní výsledky by měly minimálně z části kompenzovat dlouhodobější rizika a měly by poskytnout pozitivní impuls pro akcie firmy. Akcie O2 ČR se po předchozích poklesech již obchodují na solidních násobcích zisku a CF pro nejbližší období.

Petr Bártek, analytik České spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.