Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Akciové indexy: Wall Street v pátek znovu v červených číslech, tento týden ve znamení výsledkové sezóny

13.07.2009 | 11:41 0 Komentářů

Americké akcie v pátek znovu oslabily, akciové indexy Dow Jones i S&P 500 zakončily obchodování v červených číslech (-0,47%, resp. -0,44%). Naproti tomu technologické akcie nakonec odolaly prodejnímu tlaku a index Nasdaq si tak dokonce připsal mírné zisky (+0,35%). Celkově ale indexy zakončily i předchozí týden se ztrátou, dokonce jde již o čtvrtý ztrátový týden v řadě.  Z měsíčního pohledu pak Dow Jones a S&P 500 poklesly o 7%, v případě indexu Nasdaq se ztráta pohybuje zhruba ve výši 5%.

V pátek byla ještě před otevřením trhů zveřejněna hodnota spotřebitelské důvěry, která z červnových 70,5 bodů oslabila na červencových 64,6 bodů. Tato negativní zpráva tak do určité míry předznamenala ráz pátečního obchodování, které se opět neslo v duchu zvýšené volatility a nervozity v souvislosti s probíhající výsledkovou sezónou, která se naplno rozběhne až tento týden, kdy se dočkáme vyhlášení hospodářských výsledků řady klíčových amerických firem v čele s bankovními giganty Goldman Sachs, JP Morgan, Bank of America či Citigroup.

I z pohledu vyhlášení důležitých makrodat nás čeká velmi zajímavý týden. V úterý se dočkáme vyhlášení dat maloobchodních tržeb či změny PPI, středa mimo jiné přinese výsledek změny CPI či zápis z posledního jednání FOMC, ve čtvrtek se dozvíme tradičně počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti či nákupy zahraničních cenných papírů. Konečně v pátek bude zveřejněn počet nově zahájených staveb a vydaných stavebních povolení, nesmíme také zapomenout na páteční expiraci opčních kontraktů. Tento týden nás tedy čeká skutečně zajímavá směs důležitých informací, které výrazně napoví o tom, v jakém stavu se nyní americká ekonomika nachází a předurčí tak ráz obchodování i pro další týdny. Nudný červenec nás tedy na finančních trzích rozhodně nečeká.

Dnešní makroekonomický kalendář obsahuje jedinou, avšak významnou položku. V 20:00 bude zveřejněno saldo státního rozpočtu, kde se očekává schodek ve výši 65,5 mld. USD. I pro dnešní lze očekávat zvýšenou volatilitu, již zítra vyhlašuje výsledky Goldman Sachs.

Futures na hlavní akciové indexy se zatím pohybují v záporném teritoriu (Dow Jones -0,24%, S&P 500 -0,31%, Nasdaq -0,46%).

Autor: Jan Rohrbacher (jan.rohrbacher@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.