Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Akciové indexy: Wall Street stále přešlapuje na místě, oživení by mohl přinést tento týden

15.06.2009 | 12:06 0 Komentářů

Americké akcie v pátek přešlapovaly na místě, když všechny hlavní akciové indexy zakončily seanci po sérii vzestupů a poklesů nakonec smíšeně (Dow Jones +0,3% , S&P 500 +0,1%, Nasdaq -0,2%).  Na obchodnících byla patrná nerozhodnost a nervozita ohledně dalšího vývoje ekonomiky, a tak při absenci výraznějších fundamentálních zpráv nedokázali stanovit výraznější trend, kterým by se páteční obchodování ubíralo. Žádnou výraznější stopu nezanechalo ani vyhlášení dat o spotřebitelské důvěře, která sice meziměsíčně vzrostla na 69 bodů, očekával se přitom růst na 69,5 bodu. Index dovozních cen pak přesně dle konsensu posílil o 1,3%.

Celý minulý týden se nesl ve znamení nervozity, když akciové indexy zakončily páteční obchodování prakticky na stejných hodnotách, na kterých otevírali obchodní týden v pondělí. Trhy čekají na výraznější impuls, který bude určovat jejich další vývoj. Je zapotřebí připomenout fakt, že indexy se nyní nacházejí na velmi silné hladině rezistence a dalšímu posilování zatím brání nápor medvědů.

 Uvidíme, zda tento týden přinese pro trhy očekávané oživení. Důvodů by mohlo být hned několik – zejména vyhlášení makroekonomických dat z trhu s bydlením, indexu spotřebitelských cen, či trhu práce. Ve středu by měly začít velké americké banky předčasně splácet prostředky, které čerpaly v rámci systému TARP, celková suma splátek činí cca 68 mld. USD.

I dnešek bude z pohledu fundamentálních zpráv poměrně zajímavý. Největší pozornost budou obchodníci věnovat výsledkům newyorského Empire State indexu ve 14:30, kde se očekává pokles o 4,8 bodu oproti předchozím -4,6b. V 15:30 vystoupí se svými projevy členové FOMC Evans a Tarullo, v 16:00 by měl ještě promluvit ministr financí Geithner.

Futures na hlavní akciové indexy se zatím pohybují v záporném teritoriu (Dow Jones -1,17%, S&P -1,29%, Nasdaq -1,19%).

Autor: Jan Rohrbacher (jan.rohrbacher@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.