Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Akciové indexy: Wall Street opět v zelených číslech

15.07.2009 | 10:59 0 Komentářů

Americké akcie si včera připsaly další ziskový den, všechny hlavní akciové indexy zakončily obchodování v zelených číslech (Dow +0,29%, S&P 500 +0,32%, Nasdaq +0,40%).

S velkým napětím obchodníci očekávali zejména zveřejnění hospodářských výsledků banky Goldman Sachs. Za 2. kvartál vykázala společnost zisk ve výši 3,44 mld. USD, což znamená meziroční nárůst o 65%, zisk na akcii tak dosáhl 4,93 USD a výrazně tak překonal očekávání analytiků (3,65 USD). Tržby vzrostly meziročně o 46% na 13,76 mld. USD, přičemž nejvíce se dařilo divizi trading, jejíž tržby rostly v porovnání s předchozím rokem o 93%. I přesto však akcie GS mírně oslabily, je velmi pravděpodobné, že výrazné zvýšení ziskovosti již bylo v akciích započítané i s ohledem na pondělní upgrade ze strany Meredith Whitney Advisory Group.   Před otevřením trhů zveřejnila své výsledky také společnost Johnson & Johnson, jejíž zisk se sice za předchozí čtvrtletí snížil o 4%, celkově však výsledky překonaly očekávání trhu. Reakce obchodníků na zveřejněná data však byla i v tomto případě poměrně vlažná.

Žádnou výraznou odezvu nevyvolala ani zveřejněná makrodata – maloobchodní tržby rostly na meziměsíční bázi o 0,6% (oček. 0,4%), bez zahrnutí sektoru automobilů však došlo k nárůstu tržeb pouze o 0,4% (oček. 0,5%). Index výrobních cen (PPI) vzrostl za červen o 1,8%, což lze vnímat pozitivně zejména s ohledem na obavy z hrozící deflace.

Dnešní den bude opět velmi bohatý na vyhlášení celé řady fundamentálních zpráv. V 14:30 bude zveřejněna hodnota indexu spotřebitelských cen, kde se očekává nárůst o 0,6% (resp. 0,1% v případě jádrového indexu spotř. cen), ve stejnou dobu se dozvíme také index průmyslové aktivity státu NY za červenec, kde se předpokládá pokles o 5 bodů. V 15:15 pak přijdou na řadu reporty ohledně využití kapacit (oček. 67,9%) a průmyslové výroby (oček. -0,6%). Pozornost budou obchodníci věnovat také záznamu z předchozího zasedání FOMC, který bude zveřejněn ve 20:00.

I dnes dojde ke zveřejnění hospodářských výsledků celé řady amerických firem – jmenujme např. společnosti Abott či Ganett. Kompletní přehled firem, které budou v následujících dnech ohlašovat své výsledky, lze najít  zde: http://www.xtb.cz/strona.php?analyza=34887.

Futures na hlavní americké akciové indexy si zatím připisují solidní zisky (Dow Jones+0,76%, S&P 500 +0,89%, Nasdaq dokonce +1,64%). Za tímto růstem lze hledat zejména zveřejnění výsledků společnosti Intel, která po odečtení pokuty od Evropské komise ve výši 1,45 mld USD vykázala za předchozí kvartál zisk ve výši 18 centů/akcii, což výrazně překonalo očekávání analytiků (8 centů/akcii) a trhy povzbudilo k dalšímu růstu.

Autor: Jan Rohrbacher (jan.rohrbacher@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.