Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Akciové indexy: Výrazný nárůst na Wall Street po upgradu akcií Goldman Sachs

14.07.2009 | 11:43 0 Komentářů

Americké akcie včera výrazně posílily, všechny hlavní akciové indexy zaznamenaly největší nárůst za posledních šest týdnů (Dow Jones +2,28%, S&P 500 +2,52%, Nasdaq +2,12%). Hlavním důvodem včerejšího růstu bylo doporučení renomované analytičky společnosti Oppenheimer Meredith Whitney k nákupu akcií banky Goldman Sachs. Právě tento bankovní dům dnes před otevřením amerických trhů (okolo 14:30 SEČ) vyhlašuje své hospodářské výsledky a podle agentury Bloomberg by společnost měla vykázat zisky na úrovni 2,17 mld. USD (3,57 USD/akcii). Tato zpráva povzbudila nejen akcie samotné Goldman Sachs, které posílily o 5,4%, ale byla i hnací silou pro růst dalších bankovních titulů jako Bank of America (+6,5%), JP Morgan (+4,7%) či Citigroup (+7,6%). Celý finanční sektor pak posílil o solidních 4,2%. Pozitivní zprávou pro trhy byl také upravený údaj týkající se odhadu poklesů zisků firem v rámci indexu S&P 500. Zatímco předchozí předpověď hovořila o propadu zisků ve výši 34%, nyní se spekuluje pro 2. čtvrtletí o poklesu ve výši 17%.

Výsledková sezóna bude dnes v plném proudu, mimo společnosti Goldman Sachs vyhlašuje hospodářské výsledky za druhý kvartál celá řada dalších klíčových společností – zejména pak Johnson & Johnson, Intel Corporation či YUM! Brands.

I dnešní makroekonomický kalendář je velmi nabitý – v 14:30 SEČ se dočkáme vyhlášení změny indexu cen výrobců za červen, kde se očekává růst o 0,9%, ve stejnou dobu budou zveřejněny také červnové maloobchodní tržby, kde se předpokládá nárůst o 0,5%. V 16:00 se pak dozvíme meziměsíční změnu stavu podnikových zásob, které by měly klesat o 0,9%.

Sečteno a podtrženo, dnes nás čeká na trzích opravdu velmi zajímavý den, který se bude nést v duchu zvýšené volatility v souvislosti s vyhlášením celé řady makroekonomických i korporátních zpráv.

Futures na hlavní akciové indexy se zatím pohybují v zelených číslech (Dow Jones +0,28%, S&P 500 +0,31%, Nasdaq +0,12%).

Autor: Jan Rohrbacher (jan.rohrbacher@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.