Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Akciové indexy: Včerejší vývoj na Wall Street ve znamení vyčkávání na výsledky zasedání FEDU

24.06.2009 | 11:49 0 Komentářů

Včerejší obchodování na amerických trzích se neslo v duchu nervozity a vyčkávání před dnešním zveřejněním výsledků dvoudenního zasedání FOMC v čele s nastavením klíčové úrokové sazby. Všechny americké indexy přešlapovaly na místě a nakonec uzavřely obchodování přibližně na stejných hodnotách, na kterých seanci otevíraly (Dow Jones  -0,19%, S&P 500 +0,23%, Nasdaq -0,07%).

Zveřejněná makrodata neměla na vývoj na trzích příliš velký dopad. Počet prodejů již jednou vlastněných domů se zvýšil z předchozích 4,66 mil. na 4,77, což je hodnota lehce pod očekáváním analytiků, kteří predikovali nárůst na 4,82 mil. Naopak index cen domů oslabil pouze o 0,1%, což je lepší výsledek oproti očekávanému poklesu o 0,3%.

Obchodníci se soustředí zejména na dnešní seanci, která nabídne celou řadu zajímavých reportů. Ještě před otevřením amerických trhů se v 14:30 SEČ dozvíme změnu vývoje nových továrních objednávek, kde je očekáván pokles o 0,6% (oproti předchozímu růstu o 1,7%). V 16:00 pak dojde k vyhlášení důležitých dat z trhu s bydlením – tj. počty prodaných nových domů za květen, které by měly podle očekávání růst na 360 tis.

Nejdůležitější zprávou dne ovšem bude vyhlášení úrokových sazeb ze strany centrální banky, které je tradičně naplánováno na 20:15 SEČ. Je všeobecně očekáváno, že banka ponechá klíčové úrokové sazby na hodnotě 0,25%, a proto se pozornost obchodníku bude upírat spíše na doprovodné komentáře ze strany FEDu, zejména ohledně dalšího nastavení měnové politiky a vývoje ekonomického růstu v tomto roce. V souvislosti s vyhlášením zprávy je pravděpodobné, že první polovina dnešní seance bude poznamenána vyčkáváním investorů a nižší aktivitou, naopak po zveřejnění zprávy by mělo dojít k výraznému zvýšení volatility.

Futures na hlavní americké akciové indexy se zatím pohybují v zelených číslech (Dow Jones +0,27%, S&P 500 +0,17%, Nasdaq +0,04%).

Autor: Jan Rohrbacher (jan.rohrbacher@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.