Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Akciové indexy: Špatné makro, znárodňování, propady

02.03.2009 | 12:58 0 Komentářů

V pátek byly v Americe zveřejněny čísla propadu HDP za čtvrté čtvrtletí, které dopadly mnohem hůře, než se očekávalo. Odhad amerických úřadů činil pokles o 3,8%, o něco pesimističtější odhady analytiků -5,4%, ale trh posunul hranici až na -6,2%. To spolu s poklesem spotřebitelských výdajů poslalo trhy zásadně dolů a hlavní benchmark amerického trhu, index SP500, se propadl o 2,36% na hodnotu 735,09 což představuje minimum od roku 1996. NASDAQ si vedl o něco lépe a spadl jen o 0,98%.
Nejhůře se vedlo, jak bývá v poslední době zvykem, finančním akciím jako Citi (-41,46%) a Bank of America, kde hlavním „tahounem“ byla informace o možném navýšení státního podílu v Citigroup až na 40%, což představuje částečné zestátnění instituce. Dnes novinám dominuje informace o pojišťovně AIG, která by se měla rozdělit na dvě části, ve kterých by byl stát majoritním akcionářem. Tím se FED v podstatě dopouští toho, co pan Bernanke proklamoval, že se dopouštět rozhodně nechce, tedy vlny znárodňování problematických institucí. Pravdou je, že to je jedna ze dvou cest, kterými se může Amerika vydat, tedy buď znárodnění, nebo ponechání napospas a vyčištění trhu (což je samozřejmě lepší a efektivnější, nicméně mnohem bolestnější verze řešení krize), ale polemika o tom co je lepší je na jiný článek.

Dnes nás s makra čeká především kanadské HDP a PMI z USA. Tento týden ale budou ve středu a v pátek dominovat data z trhu práce, promluví k nám šéf FEDu Bernanke a nebudou chybět ani data z nemovitostního sektoru.

Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.