Pondělí 19. října. Svátek má Michaela.

Akciové indexy: Rally na trzích, vedly banky

22.01.2009 | 10:28 0 Komentářů

Po špatném začátku týdne včera americké akcie dokázaly zabrat a umazaly část ztrát. Zisky překročily na všech hlavních indexech 4% a nejlépe se dařilo finančnímu sektoru, který byl podpořen hned několika pozitivními zprávami. Jednak francouzská SocGen dokázala překonat v posledním čtvrtletí loňského roku breakeven point a dostala se do zisku asi 2 miliardy eur. Hlavním hybatelem však byla zpráva o insider nákupech vedení americké banky Bank of America, která za daný den vzrostla o 30% a vyšvihla se tak velmi rychle spolu s dalšími tituly z šestnáctiletého minima dosaženého v úterý. Z výkupů vlastních akcií by se dalo soudit, že vedení BoA čeká pozitivní vývoj bankovního sektoru, to však nemusí být až tak pravda. Obamova administrativa sice dokázala trhy povzbudit zprávou o plánu na oživení trhu v podobě podpory věřitelů a také omezení exekucí nemovitostí, které nejsou spláceny, budou se chtít zaměřit i na trhy s kreditním rizikem, které v současné chvíli v podstatě stojí. Timothy Geithner, nový ministr financí, však neřekl nic konkrétního a tak vidina lepších zítřků stále zůstává v mlhavém oparu.

Investoři by navíc měli mít na vědomí další podstatné události, jako fakt, že Portugalsko je po Španělsku druhou zemí, které byl tento týden snížen agenturou S&P rating. Negativní vývoj je stále patrný v energetickém sektoru, který bude dále ovlivněn i zveřejněným čínským růstem ekonomiky, který ze 13% v roce 2007 zpomalil na 6,8% za 4. kvartál loňského roku, hlavně díky horším exportům a padajícímu nemovitostnímu trhu. Přitom všeobecný konsenzus bere hranici 6%-ního růstu HDP jako kritickou pro všechny asijské ekonomiky a případně pro dolar a ceny energií a jídla. Zveřejněný růst je nejhorší za sedm let a další poklesy budou znamenat problémy pro celý svět.

Dnes může s trhy zahýbat ještě několik dalších ekonomických fundamentů, především stavební povolení a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti u USA.

Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.